Овчето мляко и сирене в Родопите имат най-високото съдържание на антиканцерогенни субстанции и помагат за предпазването от няколко вида рак. Това установиха български учени от Института по криобиология и хранителни технологии след девет години изследвания.

Българските учени в партньорство с техни колеги от Германия са изследвали три породи овце, отглеждани в Родопите - каракачанска, родопски цигай и среднородопска. Основната цел е била да се проследи биологичната стойност на овчето мляко и съдържанието на мастни киселини. Каракачанската овца е най-древната порода по нашите земи, слектирана през вековете.

Научното изследване установи от 4 до 10 пъти по-голямо съдържание на спрегната линолова киселина в овче мляко от стада, отглеждани над 1200 метра надморска височина. Според лекарите линоловата киселина се нарича „добрата“ мазнина и в научната литература се описва противотуморното действие при три вида рак.

Проучванията за съдържанието на млякото от родопските стада развенчава лансирани напоследък крайни теории за ограничаването или изключването на млякото от трапезата ни.