Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристига днес в Давос, където световният икономически елит се пита дали няма да се окаже сдъвкан под мотото "Америка на първо място" ("America First") или обратното - да бъде ухажван от вечно непредвидимия американски държавен глава, съобщи Франс прес.
Участниците в Световния икономически форум обаче ще трябва да почакат до утре, за да чуят речта на милиардера, потеглил тази нощ за Давос от авиобазата в Андрюс, в предградията на Вашингтон.
"Скоро ще бъда в Давос, в Швейцария, за да разкажа на света до каква степен Америка е прекрасна и в какво добро състояние е. Нашата икономика сега полита нагоре и с всичко, което правя, може само да става все по-добре. Страната ни най-сетне отново ПЕЧЕЛИ!", написа Тръмп в Тwitter малко преди да се качи на хеликоптера на път към летището.
Някои от неговите хора вече са на терена в Давос.
"Това пътуване се основава на програмата "Америка на първо място", но Америка на първо място означава да се работи с останалия свят", увери вчера министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин. "Президентът Тръмп защитава американските интереси, както други ръководители защитават техните" интереси, допълни министърът.
Пътуването на президента и неговия щаб, решено в последния момент, постави на изпитание екипите в Белия дом, които трябваше да открият малкото все още свободни места за нощувки в заснежените швейцарски Алпи, след краткото спиране на дейността на американската администрация.
Френският президент Еманюел Макрон заяви снощи в интервю за швейцарската радио-телевизионна компания RTS, че много е притискал американския си колега да отиде на форума в Давос. Той съобщи също, ще посети Съединените щати през април по покана на Тръмп.
Първият американски президент след Бил Клинтън, който посещава Световния икономически форум в Давос, е очакван със смесени чувства в швейцарския курорт, отбелязва АФП.
Приетата наскоро данъчна реформа в САЩ, с която съществено се намалява корпоративното облагане, силното покачване на котировките на Уолстрийт и солидният растеж на Съединените щати могат само да се харесат на банкерите и ръководителите на компании.
Но протекционистките изказвания на Тръмп и неуместните му изявления по чувствителни геополитически въпроси рязко се различават от консенсусния тон на диалога в Давос, където кръглите маси за ползата от свободната търговия се редуват с благотворителни инициативи.
Затова сега всички се питат какъв ще бъде костюмът, който ще носи американският президент днес и утре. Този на бившия бизнесмен, който умее да говори на компаниите? Или този на злостния Доналд Тръмп, смаял Общото събрание на ООН миналия септември?
Някои от последните американски инициативи изглеждат показателни като обявените в понеделник високи мита за вноса на някои стоки от Азия, сред които китайските слънчеви панели.
/БТА/