Някога на територията на днешния Дунавски парк в 22-ри виенски район "Донаущад" се е намирало учебно стрелбище, което след края на Втората световна война е превърнато в сметище и се използва за тази цел до 1960 г., разказват от Бюрото за международни връзки на община Виена в София.
До 14 февруари в българската столица ще се състоят Дни на Виена, в рамките на които всеки ден от 12.00 часа ретро трамвай ще превозва безплатно пътници в центъра на София и ще разказва интересни факти за австрийската столица.
Сред тях е историята на Дунавския парк, който днес е популярно място за развлечение и отдих на виенчани. Възможността за изграждане на парк в местността идва, след като депото за отпадъци е санирано. Градската управа на Виена решава да го направи по повод "Международното градинско изложение", което се провежда в австрийската столица през 1964 г. Цялостното проектиране се поема от тогавашния директор на Градската градина проф. инж. Алфред Ауер.
Градини под открито небе стават атракция на изложението
Изложението дава представа за нивото на развитие и възможностите на австрийското и международното градинско изкуство. Засадени са 7 милиона цветя и 30 000 широколистни дървета. Шест по-големи главни изложби представляват гръбнака на това мероприятие.
Една от главните атракции на изложението са градините под открито небе на десет различни нации. За съжаление, с годините това международно дело е изгубено за поколенията и може да бъде видяно единствено на стари фотографии. До основните изложби се нареждат няколко съпътстващи, едно изложение на дървета, конкурси за рози, ириси, летни цветя, бегонии и далии.
За придвижване на посетителите на територията на изложението са на разположение Дунавското парково влакче, наричано влакчето-лилипут, съществуващо и до днес, и междувременно излезлият от употреба седалков лифт. След края на изложението този район се превръща в днешния Дунавски парк.
По онези места, където преди са се намирали градините на нациите в рамките на Градинското изложение от 1964 г., днес са построени съоръжения за игри и спорт. Паркът, който се намира в близост до един от ръкавите на Дунава, заема територия от 604 хил. кв. метра. Около възобновеното от общината през 1993 г. езеро на ирисите все още има стари гори от сребриста топола. За малките посетители са предвидени много места за игри, както и специална зоологическа градина със свободна зона, където животните могат да се погалят. За по-възрастните има шах.
Популярни са и безплатните тенискортове в близост до Дунавската кула, както и площадката за миниголф. Дунавският парк има добра връзка с виенската мрежа от велосипедни алеи и днес вече е едно цяло със зоната за отдих "Новият Дунав". През зимата паркът се превръща в идеално място за каране на шейни за малки и големи.
Виенчани пият вода от чешмата
Виенчани не купуват бутилки минерална вода и пият спокойно вода от чешмата, а и виенското кафе задължително се сервира с чаша вода, е друг от интересните факти за града, изтъкнат от Бюрото за международни връзки на община Виена у нас. Австрийската столица може да се похвали с чиста питейна вода от планината благодарение на Първи и Втори виенски изворни водопроводи, построени съответно още през 1873 г. и 1910 г. и това е безценно богатство.
Среднодневният разход на питейна вода във Виена на човек от домакинство е 130 литра. Виенските изворни водопроводи доставят почти 95 процента от годишното потребление на вода в австрийската столица от изворите на Ракс, на Шнееберг, на Шнееалпе, както и на планинския масив Хохшваб.
Виенската вода и горите, където се намират изворите, са поставени под защита на градската конституция, така че на всяко виенско домакинство е гарантирана прясна чиста питейна вода. До града водата стига в свободно падане през галерии без употребата на нито една помпа и без обработване и поради това гравитационната енергия се използва допълнително за производство на ток.
Старите сгради на Виена оживяват в съвремието
Красиви и ценни стари сгради на историческа Виена днес живеят в ново измерение - хлебопекарна фабрика става център за изкуство, пешеходен подлез приютява клуб-ресторант, запустели магазинчета са превърнати в хотел.
Туристическият магнит Виена привлича вниманието с богатството на изкуство и култура и много исторически забележителности. Историята на града в изключителна степен се отразява в архитектурата, а множество обекти са признати от ЮНЕСКО за световно културно наследство. Така възниква предизвикателството да се запази историческото наследство, като се допусне развитие на центъра на модерния град и архитектурата се насочи към бъдещето. Изобретателният подход на виенчани e променил функцията на няколко сгради в духа на новото време.
Най-големият аквариум на Австрия, "Домът на морето", се намира във Виена, в бивша зенитна кула от времето на Втората световна война. Там в басейн с обем 300 000 литра плуват акули и морски костенурки. От есента на 2013 г. на 10-ия етаж на кулата в огромен воден резервоар са настанени и акули чук. В другите аквариуми са представени предимно средиземноморски и тропически сладководни и морски обитатели.
От бившите конюшни на кайзера е създаден един от най-големите културни ареали в света - Кварталът на музеите. Открит през 2001 г. той обхваща не само нови постройки с интересна архитектура, като музеите Леополд и Мумок /Музей за модерно изкуство на фондация Лудвиг/, но и стари барокови сгради, които с течение на времето са започнали да се използват като музейни зали.
На площ от 60 000 кв. метра Кварталът на музеите обединява най-различни сфери на изкуството, ресторанти, кафенета и магазини. Благодарение на разнообразните заведения за хранене този културен оазис се е превърнал в едно от най-предпочитаните места за срещи във Виена.
Най-голямата хлебопекарна фабрика на Европа навремето се намирала във Виена. В тухлените постройки на фабриката "Анкер" в 10-ти виенски район, първите от които са издигнати през далечната 1891 г., днес не се носи ухание на топъл хляб, а се твори и показва изкуство. В санираните исторически помещения през 2009 г. са настанени множество институции за съвременно изкуство с ателиета и галерии.
Виена остава най-добрият град за живеене
Виена си остава най-добрият град за живеене в света и за седма поредна година през февруари 2016 г. зае челното място в престижната класация на консултантската компания "Мърсър" за град с най-добро качество на живота, посочват от Бюрото за международни връзки на община Виена в София.
Австрийската столица печели точки най-вече с жилищните условия и обществения транспорт, но също и заради голямото разнообразие от ресторанти. От значение са и възможностите за отдих в свободното време с разнообразието от театри, кина, спортни съоръжения, наред със зелените площи и чистотата на въздуха във Виена, чието качество непрекъснато се подобрява, изтъкват от Бюрото за международни връзки на община Виена в София.
Виена е олицетворение на културата, аристократизма и спокойствието. Никъде другаде класическата музика не звучи така мелодично, шоколадът не е толкова сладък и архитектурата не е по-внушителна. Виена е културното сърце на Европа и винаги с право е привличала ценители на изкуството и културата, отбелязват от Бюрото за международни връзки на община Виена в София.
/БТА/
Прочетете още
- 10:00 Благодаря за последната преплавана миля
- 14:00 Астрологът Красимир Куртев за 2025 година: Войните влизат в критична фаза, очакват се политически катаклизми
- 11:00 Кралят на социалните папагали и екзотични животни впечатлиха в Пловдив ВИДЕО
- 15:07 Надраха ли му я безпричинно? Столичанин се пита къде сгреши при паркирането СНИМКИ