Арен човек, златен човек, дарител, много вярващ. Това са част от думите, които изричат в с. Байлово за дядо Добри. В църквата тук през изтеклата нощ и днес през целия ден ще продължи поклонението пред тленните му останки, предаде БГНЕС.

„Сам си живееше, в неговия си свят, не допускаше много хора, не обичаше да дава интервюта, не обичаше популярността”, разказва кметът на Байлово Бойко Неделчев. Той сподели за пари, които дядо Добри дарил за храм. Бил започнат да се строи храм на гара Елин Пелин. Били свършили средствата и прекъснато строителството, кметът отива при дядо Добри и му казва, че няма средства, след три месеца дядо Добри вика кмета и му дава пари увити във вестник. Кметът попитал дали е броил пари, и получава утвърдителен отговор и че са 7000 лв. Отиват в общината на гара Елин Пелин и с главната счетоводителка броят, че са повече пари – 8200 лв. Когато казват на дядото Добри, че има някаква грешка, той отвърнал: Няма грешка, колко съм дал – толкова. „Това е дядо Добри, за него парите не бяха някакъв символ на…бяха нещо…разбирате ли, той ги взима и ги дава, това е!”, казва кметът. Дядо Добри или още наричан Светеца от Байлово почина вчера сутринта на 103-годишна възраст. Той е един от най-големите частни дарители на български православни храмове. Макар че живееше изключително бедно, през живота си е дарил над 80 000 лева, събрани от лични средства и от такива, предоставени му от щедри хора.

За тази му дейност през 2014 г. "24 часа" удостои дядо Добри с голямата награда “Достоен българин”. Болки в краката, отпадналост, проблеми със зрението и слуха измъчвали Светеца от Байлово напоследък. Той сам говорил за края на живота си и срещата с Господ, която му предстои. Дядо Добри е роден на 20 юли 1914 г. в село Байлово. Баща му загива в Първата световна война и майка му отглежда сама децата си. Той не помни детството си и ученическите години и никога не е разказвал за тях. Венчава се през 1940 г. по времето на Втората световна война. При една от бомбардировките над София снаряд пада в близост до него. Оттогава чува зле. С жена му имат четири деца, две от които той надживява. През годините дядо Добри се отделя от материалното в живота и се посвещава изцяло на духовното. Именно примерът, който дава с щедростта и аскетизма си, кара мнозина да го наричат приживе Светеца от Байлово.