Зачестяват случаите с непълнолетни момичета от Бургас, станали жертва на престъплението трафик на хора. Най-разпространените форми са с жертви на сексуално насилие и трафик на бременни жени. За това алармира Росица Янева, секретар на  Местната комисия за борба с трафика на хора (МКБТХ).

По данни на Районна прокуратура - Бургас през 2017 година са идентифицирани 50 жени, които са жертви на трафик, в това число жертви на сексуално насилие и трафик на бременни. Седем от жертвите на насилие са непълнолетни. Това са девойки на възраст от дванайсет до петнайсет години, от български произход. Те израстват в дисфункционални семейства, в които връзките между членовете не са близки.

Неразбирателство, конфликти, проблеми и детето иска да се махне, иска да излезе навън, за да получи признание, разбирателство, близостта на други хора. Момичетата бягат от дома си, не посещават  училище, свързват се със свои съученици, които са също толкова рискови персонажи, разказва за съдбата им "Флагман".

Трафикът на хора не се извършва по добре познатия от миналото насилствен начин с отвличане и сродни методи. В наши дни трафиканти и сводници използват „меки” методи. Те залагат на създаване на близка емоционална връзка между сводника и жертвата. Такъв е методът "Лавърбой” - момичето се влюбва в бъдещия сводник. Този е начинът, с който се сблъскваме в много от случаите, коментира Янева.

На територията на Бургас се намират два центъра за жертвите на трафик на хора. Оказва се, че  преминалите през тях момичета са били въвлечени в престъплението по този начин. "Трафиканти и сводници използват основната потребност от близост, от нуждата да бъдеш харесван. Превръщат се в човека, на който му пука за жертвата. Тази базисна потребност се завърта много умело, за да накарат момичето да се влюби, да бъде привързано и на по-късен етап да бъде манипулирано”, обясни Янева.

Жертвите на трафик за сексуално насилие са в пъти повече от обявената официално статистика, но не са склонни да свидетелстват в съда. „Това е разбираемо, защото се страхуват, изпитват срам или вина за всичко, което се е случило с тях”, поясни секретарят на местната комисия за борба с трафика на хора.

Съветът на специалистите е попадналите в ситуация на трафик на хора да не предоставят личните си документи. При сексуална експлоатация се отнема първо този документ и жертвата е държана под контрол. Другата популярна форма на трафик в бургаски регион, освен с цел сексуално насилие е на бременни жени с цел продажба на бебета.

Двадесет и пет са случаите на трафик на бременни за изтеклата година. Жените са със стопроцентов ромски произход. Гърция е дестинация номер едно за продажбата на ромските бебета. Установени са много добре организирани канали за трафик на бременни жени, които в края на седми или осми месец на бременността се транспортират към южната ни съседка. Добре функционираща система от хора ги посреща, настанява, организира раждането в добра болница и на по-късен етап осигурява осиновяването от гръцки семейства. 

Сумата, която се заплаща от гръцкото семейство за услугата е голяма, но жената, която износва плода, ражда и продава рожбата си, получава най-малката част от нея, т.е. тя е последната във веригата по усвояване на неморалните „детски” пари.