Всяка трета жена в ЕС е била жертва на някаква форма на насилие, основано на пола, съобщи днес Европейската комисия по повод Международния ден за премахване на насилието над жените.
Много момичета биват омъжвани или осакатявани в детска възраст в Европа и по света, се посочва в изявление на четирима еврокомисари, отговарящи за международната и правната политика.
В много държави повече от половината от убийствата на жени се извършват от интимния партньор, роднина или член на семейството, в собствените им домове. Жените са много уязвими към всички форми на насилие в райони на конфликт и по време на хуманитарни кризи, отбелязва комисията.
От догодина ЕС ще прилага нов план за действие за равенството между половете в рамките на политиката, свързана с международните отношения. Пояснява се, че Европейската служба за външна дейност е започнала дипломатически контакти, насочени към всички форми на насилие над деца и жени, особено за прекратяване на браковете на деца, ранните и принудителните бракове, както и гениталното осакатяване на жени.
Тази година ЕК е отпуснала около осем милиона евро за проекти за предотвратяване и борба с насилието над жени и момичета в ЕС и 20 милиона евро за борба с тези прояви в рамките на Общността. Днес централата на ЕК е осветена в оранжево, в подкрепа на кампанията на Генералния секретариат на ООН срещу насилието, основано на пола..
Прочетете още
- 15:11 Пазарджиклия заседна на пясъка на плаж в Халкидики, дърпаха го с багер СНИМКИ
- 11:00 "Ако Емрах кихне, става новина": Тони Стораро изригна след нарушението на сина си в Созопол
- 17:13 Загиналата на пешеходната пътека във Велико Търново е съпруга на известен художник
- 14:00 Случаят „Балогун" показва колко тънка е границата между футбола и властта