Да бъде потърсена дисциплинарна отговорност на 14 служители от Софийския затвор – 12 от тях на изпълнителски и двама на ръководни длъжности. Това е едно от предложенията, които е направила назначената комисия, изясняваща фактите и обстоятелствата около бягството на двамата затворници на 3 април т.г. в София, съобщиха от министерството на правосъдието.
 
Ресорният заместник-министър проф. Николай Проданов обяви резултатите от проверката до момента. На пресконференцията присъства временно преназначеният на длъжността главен директор на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ старши комисар Васил Миладинов и главен инспектор Ивайло Йорданов – началник на сектор „Охрана и сигурност в затворите“, съобщава „Монитор“.
 
„Установени са редица нарушения по надзорно-охранителния режим от страна на длъжностни лица, най-вече неизвършване на личен обиск и претърсване на багаж“, заяви проф. Проданов. Той допълни, че е констатиран занижен контрол по носене на постовата служба и са налице слабости от организационен характер. По думите на проф. Проданов е установено още, че съответните длъжности лица са били наясно с високата обществена опасност, която са представлявали двамата лишени от свобода.
 
По отношение на внесеното оръжие в затвора, проверката не е установила еднозначно как е било пренесено в корпуса на затвора и работата в това отношение ще продължи.
 
Проф. Проданов заяви още, че комисията е излязла с общо 12 конкретни препоръки, които имат за цел повишаване на ефективността на надзорно-охранителната дейност.
 
Проверката е показала, че Пелов и Колев са се събрали заедно един час преди бягството. Тогава те са напуснали спалните помещения и са се отправили към откритата част на затвора, посетили са лавката, откъдето са си купили продукти и са се отправили към помещението за получаване на пратки. На тях не е бил направен личен обиск, такъв не е бил направен и на колетите, които са получили.
 
Зам.-министърът Проданов прочете и малко данни за характерите на двамата бегълци. Пелов е описан като дързък, ловък и хитър. Човек, който може да контролира изключително добре емоциите си. Колев пък е обратното - той не успява да овладява гнева си.
 
Дисциплинарните производства ще продължат около месец-месец и половина, предположи проф. Проданов. Най-лекото наказание е мъмрене, най-тежкото - уволнение. Според зам.-министъра обаче едва ли ще обаче ще се наложи само "мъмрене".