Ако се върнем 20 години назад и сега, ще видим, че през тези години са правени различни стъпки и са осъществени мерки, които са подобрявали ситуацията. Тръгнахме от една много ниска база в тази сфера. Допреди години например беше почти срамно тези хора да се появяват по улицата, държавата стимулираше родителите на деца с увреждания да ги изоставят в домове. В момента имаме обърната ситуация и децата живеят в семейна среда. Всичко това са стъпки и те не са никак лесни. Това каза пред БНР депутатът от ГЕРБ Тома Биков по повод твърдението на омбудсмана Мая Манолова, че внесеният от  ГЕРБ, Обединените патриоти и „Воля“ законопроект връща отношението към хората с увреждания 20 години назад:

"Като философия съм съгласен, че трябва да има индивидуален подход. Действително едни хора имат едни нужди, а други хора имат други нужди, но тук означава и инвестиция в административен капацитет -  хората, които оценяват. Тя каза: „Всички ще имат право да кандидатстват пред комисия, но 80 000 ще получат тази помощ“. Този орган трябва да има административния капацитет да оценява реално кой от какво има нуждая за да не се превърне това пък в нов проблем, защото много често се сблъскваме с комисии, включително и в ТЕЛК-овете има непрестанни проблеми. Трябва да внимаваме да не създадем една бюрокрация, която да не може да върши работа и след това не само тези 80000, а всички хора с увреждания да кажат: Нищо не направихте, дайте да правим отначало нещо“.

ГЕРБ няма конфронтация с Мая Манолова и се стреми към конструктивен подход спрямо институцията на омбудсмана, допълни политикът. Ако Манолова се завърне политика, тя би го направила в лявото политическо пространство, което би било проблем по-скоро за БСП, отколкото за ГЕРБ, допълни той. Управляващите са били учудени и от начина, по който е протекъл вотът на недоверие.

„За пръв в новата ни история виждаме вот на недоверие, поискан от опозицията, да минава с едно изказване от страна на опозицията. Ние докато разберем, че те няма да развиват мотивите си и аргументите за вота, заседанието приключи поради липса на изказвания … Нещо странно… Между другото, при БСП това вече очертава като тенденция. На предишния вот му писаха мотивите два месеца и трябваше с ДПС да го внесат, скараха в тези два месеца и накрая внесоха сами, а ДПС ги подкрепиха.  Сега написаха на коляно тези мотиви по изрезки от вестниците, вкараха го бързо и не успяха да достигнат до дебат“.

Стоян Мирчев от БСП изтъкна, че има 3 законопроекта за хората с увреждания и промени могат да бъдат одобрени от НС още през август и реално проблемите на хората да започнат да се разрешават от септември. Биков отговори, че въпросът дали закон ще бъде приет на извъредно заседание е „технически, а не политически“ и може да бъде разрешен бързо.  Социалистът коментира и последния вот на недоверие:

„Вотът на недоверие беше успешен. ГЕРБ не слушаха и една дума от това, което казахме, а ако са слушали,  което се надявам, не успяха да опровергаят нито една дума. В представянето на вота на председателката Нинова говори около 20 минути, изказа достатъчно ясно тезите и те бяха подкрепени с доказателства. От ГЕРБ просто не успяха да ги опровергаят и се скриха от дебата. След това г-н Цветанов 30 минути изкарваше пяна от устата си на трибунака в Народното събрание, тъй като не успя да събере сила да опровергае изнесените от нас факти“Според Мирчев, ползата от вота е, че са били назовани проблемните части от сектор „сигурност“ и са били показани доказателства, че „системата за сигурност  е напълно пробита и за това е виновно политическото ръководство“.

„Вотът на недоверие постави един огромен въпрос, който тормози 80% от българите, които са обекти на ежедневен тип престъпност. Вотът показа, че управляващите са напълно съгласни с нашите доводи, тъй като не успяха в пленарна зала да оборят нито един. Другото важно нещо е, че вече господин Марешки официално е в управляващата коалиция. Вотът не мина с малко над 10 гласа, тоест нещата във всеки един момент може да се променят“.

Биков коментира, че от ГЕРБ са очаквали БСП да предложат към мотивите по вота си „нещо по-различно от това, което сме коментирали по всички телевизии и вестници. Те не излязоха и прекратиха заседанието,  след което министъра на вътрешните работи и председателят на групата господин Цветанов казаха това, което щяха да кажат и в пленарната зала. Те изнесоха данни, които опровергаха напълно…“.

Действително те разполагат с много инструменти, но не винаги успяват да се удържат да не ги счупят. Според мен са на път да счупят един от най-силните си инструменти - вота на недоверие като го обезценят с такова смешно поведение.

Чувам сега, че 80% от хората в България са подложени на битова престъпност. Аз съм убеден, че дори в Афганистан няма такъв процент! Как 80% от българите са станали обект на кражба или на престъпление. Между другото има спад на битовата престъпност през последната година - и тази статистика беше изнесена от министъра. Имаме назначени 1700 полицаи…“.

Алтернативно предложение не означава да назоваваш проблемите, а да предлагаш решения, каза Биков и илюстрира поведението на опозицията с текст от рап песен: „България не ме обича, аз съм егати пича“:

„Това поведение се демонстрира от трибуната - всички сте лоши, само ние сме добри, пък най-добра е госпожа Нинова“.

Мирчев изтъкна, че БСП е предложила своите алтернативи чрез 35 законопроекта, а вота на недоверие е трябвало да послужи за да покаже провала на ГЕРБ в сектора:

"Защо си затварят устата, че около 2000 човека са напуснали системата и само между 100 и 200 от тях са пенсионирани. Защо прикриват, че издръжката на един затворник е над 1000 лв, а заплатата на един надзирател е под 1000 лв. Защо прикриват това че затворници бягат по един – двама, чистачки ги гонят, хората ги намират къде са и накрая престъпници ги застрелват“, попита той.

Мерките в предлаганите от  БСП 35 законопроекта са щели да струват на бюджета около 1,5 милиарда лева, а Борисов „извън бюджета е раздал вече над 2 милиарда“, каза той.

Биков изтъкна, че ГЕРБ е приемала предложения на БСП в последната една година и коментира, че острото поведението на левицата е останало от предизборната кампания и го определи като „някаква тяхна стратегия за събаряне на правителството, но трябва да знаят че това са две различни действия - едно е да събориш правителството, а друго е после да спечелиш изборите“.

Шефът на КЕВР не изпълнява закона с отказа да спре сделката за ЧЕЗ, категорични са от БСП по повод предстоящия протест. От ГЕРБ са категорични, че КЕВР е независим орган и припомнят, че ЧЕЗ и „Инерком“ са частни субекти. Относно готвения протест против поскъпването на парното Биков каза:

„КЕВР следи цените, не ги определя. Той вижда че газа постъпва и казва: „Значи трябва да поскъпне и парното, защото топлофикациите работят с газ. От БСП казват „Не, не трябва“. Имало е и такива времена - да потискаш цените надолу политически, да се трупа дълг и в следващия момент да се появи и дефицит. Помним времена, когато с 6 атомни реактора България беше на режим на тока“.