Гръцкият премиер: за пояса от взаимовръзки между балканските държави
Този пояс ще включва северна Гърция от юг; връзката Гърция, България и Румъния на изток, Румъния и Сърбия на север, и връзката Гърция и Сърбия на запад през Република Северна Македония. Той говори за инфраструктурата, решетката от газопроводи, търговията и движението на гражданите. „Ще се развият телекомуникациите и високоскоростни пътища, които ще доведат до засилване на туризма. Като обединяваща идея за всичко това е създаването на обвързани енергийни мрежи“, е заявил Ципрас на пресконференцията.
Балканите се оформят като енергиен хъб, който „преначертава енергийната карта“. Той обръща внимание на важните интерконективни проекти между Средиземно, Черно и Егейско море.
Премиерът на Гърция е говорил и за газопровода IGB, свързващ Трансадриатическата тръба, която вече пренася азърбайджански газ през Северна Гърция към останалите части на Европа. Той открива нови възможности за реинсталиране на платформата за втечнен газ (LNG) в Александруполис и съществуващата инфраструктура в Ревитуса, Сароническият залив край Атина.
Ципрас е подчертал „историческото споразумение“, постигнато между Гърция, Кипър и Израел за източносредиземноморския газопровод, "с което се променя енергийната карта на Средиземноморска и Източна Европа, тъй като очертава нови възможности за диверсификация на енергийните източници."
По него ще се пренася природен газ от Израел и Кипър до Гърция през Крит към Централна Гърция, а от там до Италия, „но има възможност да се развие структурата и към Балканите“, е мнението на гръцкия лидер.
Той е заявил още,че в контекста на Източното Средиземноморие, „ние ще имаме мрежа, енергийна решетка, която ще превърне всички страни, включително и Балканите, в особено важен регионален енергиен хъб," с проекти, които ще са като енергийни стълбове- Ревитоса и Александруполис, а също IGB, по-специално вертикалната тръба от Гърция до България, както и IBS интерконекторния газопровод между България и Сърбия.
"Ние сме балканската група B4, четирите балкански държави, които мечтаят да се придвижат към още по-тясно сътрудничество в полза на съвместното развитие, мира и просперитета на нашите народи".
„Румънското председателство на Съвета на ЕС от януари до юни 2019-та е от съдбоносно значение“, изтъква Ципрас, „защото Европа се изправя пред значими предизвикателства“.
Премиерът на южната ни съседка е обявил на пресконференцията, че домакин на следващата четиристранна среща в скоро време ще е Гърция.
Сръбският президент Александър Вучич: за членството в ЕС
Президентът на Република Сърбия Александър Вучич се обърна към Гърция, Румъния и България да подкрепят усилията на страната му да стане член на ЕС. Вучич подчерта, че разговорите са били фокусирани върху енергийните теми, обсъждан е най-добрият възможен начин да се свържат мрежите за природен газ, както и други енергийни източници. Обсъждани са инфраструктурни проекти, в частност магистрали, които да свързват Сърбия с Румъния, България, Северна Македония и Гърция.
Българският премиер Бойко Борисов: за природния газ
На пресконференцията на четиримата балкански лидери извън Букурещ, българският премиер Бойко Борисов изрази в петък увереност, че до юни Гърция и България ще подпишат съвместно споразумение за газопровода.
Борисов е похвалил Сърбия за напредъка й в реформите и е заявил, че е напълно готов да подпише документ в подкрепа на нейното присъединяване към ЕС. Той е изтъкнал, че за ЕС е особено важно Сърбия да стане част от него.
Борисов е похвалил и Румъния за нейния успех в ротационното председателство на Съвета на ЕС през първата половина на 2019, във време, трудно за ЕС и преди изборите през май за Европейски парламент.
Румънският премиер: за ползата от интерконективността
Румънският премиер Виорика Данчила, домакин на 7-та четиристранна среща между Гърция, Румъния, България и Сърбия, подчерта в петък значимостта на интерконективността в енергийния сектор. Тя добави подкрепата си към сходни изявления със сходен характер, направени по време на съвместната пресконференция.
Общата декларация от Букурещ, подписана от четиримата лидери в края на срещата B4, е израз на ангажимента, който четирите държави поемат да работят заедно, за да създадат регион на просперитет, свързан с европейските ценности, заяви Данчила.
Румънският премиер е говорила за приоритетите на Румъния по време на нейното председателство на Съвета на ЕС и е подкрепила бъдещото членство на Сърбия в Съюза, както и пътя на останалите балкански страни към Съюза.
Превод и редакция: Ивелина Ватова