Чагатай Ерчиес, изпълняващ длъжността генерален директор в турското външно министерство, описа морските претенции на Гърция и кипърските гърци като "максималистични" и заявява, че те се основават правото на островите на изключителна икономическа зона (ИИЗ) и континенталния шелф (КШ).
„Правото и ограничаването не са едно и също нещо. Островите могат да получат нулева или намалена ИИЗ / КШ, ако тяхното наличие нарушава справедливото разграничаване. Това е основен принцип на международното право ”, пише Ерчиес в социалната мрежа „Туитър“.
„Крайните морски граници могат да се определят само чрез споразумения (без да се нарушават възможните граници на трети страни) или чрез съдебни спорове. При липса на споразумение преобладават припокриващи се морски претенции”, добави той.
Турският служител каза още: "Морските претенции на страните-членки на ЕС, нарушаващи законните права на трети страни, не могат да бъдат представени като външни граници на ЕС."
„Това наистина е грубо нарушение на международното право. Турция е твърдо решена да продължи да защитава собствените си права и правата на кипърските турци в Кипър, "добави той.
Първият сеизмичен кораб на Турция, „Барбарос“, закупен от Норвегия през 2013 г., извършва проучвания в Средиземно море от април 2017 г.
Превод и редакция: Юлиян Марков