България върви уверено по пътя към еврото и сътрудничеството с българските власти се движи по план. Това обяви Валдис Домбровскис, заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за еврото и социалния диалог, който бе специален гост на 13-ата среща на бизнеса с правителството. Фокус на форума бе именно пътят на страната ни към еврозоната и какви ще са ефектите върху икономиката ни. В речта си Валдис Домбровскис обърна внимание, че вече 20 години еврото е силна, стабилна и много удобна за ползване валута, благодарение на ясните правила и институциите, които я контролират. По думите му фактът, че от 11 държави в началото еврото вече се използва в 19 страни и има още, които чакат да се присъединят към зоната, говори за това колко са големи ползите от стабилността и ползването на тази валута. Той пожела успех на България по пътя към приемането на еврото, но отбеляза, че предстои още доста работа в страната ни за разясняване на ползите от присъединяването към еврозоната. „Над 340 милиона европейци работят с еврото. Ако искаме силно евро в чужбина, трябва да сме силни у дома“, каза още той.

Премиерът Бойко Борисов от своя страна наблегна на това, че въвеждането на еврото ще дисциплинира банковия сектор у нас и ще гарантира, че няма да се стига до ситуации, като тази с КТБ. Сред предимствата от въвеждането на еврото той отчете по-ниските лихви по кредитите, стабилната банкова система и това, че при финансова криза има кой да помогне на съответната държава. По думите му пътят към еврото означава дисциплина, сигурност и прозрачност, а това не се харесва на всички и затова често се появяват и критици на въвеждането му. „Кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? Защото в Банковия съюз нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас. Целта е, ако някой собственик на банка я доведе до фалит, не данъкоплатците да платят и хората да си изгубят парите, а той да понесе своята отговорност и той да я платят“, посочи Борисов. Според него показателите на страната ни са едни от малкото в Европа, които показват дисциплина. По думите му в сравнение с 2014 г. данъчните приходи тази година са с 50% повече. „Това означава много по-добра работа на приходните агенции и по-голяма прозрачност и по-добра работа на системите“, посочи той. „Външният дълг през 2019 г. ще бъде 18.6% и ще се наредим до държавите с най-нисък дълг в Европа“, отбеляза Борисов. Той допълни, че средната работна заплата в страната в сравнение с 2014г. е нараснала с 47.5%. „БВП е нараснал в сравнение с 2014г. с близо 40%. Рекордни са приходите от туризъм“, заяви още премиерът, като отчете и повишение на инвестициите в страната.

Министър Владислав Горанов коментира, че еврото не е „сребърен куршум“ за българската икономика, но е добра основа за много по-ускорено икономическо развитие. По думите му няма причина да не се бърза да не се присъединим към една от най-мощните икономически инфраструктури и нито една от мерките, които правителството предприема в тази насока, няма да бъде против интереса на българското общество. „В момента, в който успеем да включим българския лев в ERM2, нещата ще станат необратими“, отбеляза Горанов. „Живеех с мисълта и усещането, че в системните партии има почти 100% консенсус, наскоро за съжаление чух гласове от основната опозиционна партия, че не би трябвало да бързаме. Няма нито една смислена причина за държава с фиксиран валутен курс да не бърза да се включи в една от най-мощните икономически инфраструктури“, подчерта финансовият министър.

Управителят на БНБ Димитър Радев отбеляза, че БНБ е фокусирана върху работния процес по присъединяването на България към ERM II, който значително изпреварва публичния дебат по темата. Той увери, че България ще се присъедини към еврозоната със същия обменен курс към еврото, какъвто е в момента фиксираният в закона. Радев посочи, че присъединяването към чакалнята на еврозоната ще има позитивен ефект върху икономиката ни и ще повиши кредитния рейтинг на страната.

Весела АЛЕКСАНДРОВА