Скопие. Вицепремиерът по европейските въпроси Буяр Османи във вторник преди заседанието на Работната комисия за европейска интеграция каза, че има усещането, че в процеса на конституционните промени има скрита ръка, която иска да го унищожи, но подчерта, че не би харесал албанските политически партии заради наивността или поради липсата на изпълнителност в такива трудни политически процеси да се възприемат като част от тези скрити намерения, предава скопският телевизионен канал „Сител“.
В отговор на молба от журналист да коментира исканията на БЕСА и Алианса на албанците във връзка с конституционните промени, Османи подчерта, че албанските политически партии не са част от ези фактори, които искат да спрат процеса, но спомена, че най-лошата услуга, която в момента могат да си направят албанците, е да се даде сигнал, че те са тези, които спират членството на Република Македония в НАТО.
„Няма по-важен етнически интерес на албанците от членството на Македония в НАТО. Това е по-голям и по-екзистенциален интерес за албанците от всеки друг етнически интерес в момента, тъй като това е гаранция, че албанците ще бъдат част от западноевропейското семейство на ценностите, към което те от поколения се стремят да бъдат“, заяви Османи.
Според него, измененията, разбира се, биха могли да бъдат по-добри, като той самият би могъл да направи много по-съществени изменения. Но, вицепремиерът по европейските въпроси подчерта, че целият този процес е продукт на много деликатен и труден компромис, включващ много страни.
„Бяхме включени в изработването на текста на Преспанския договор, бяхме свидетели, че и в течение на самото приемане на конституционните промени една запетайка повече, или една точка по-малко в текста на измененията означаваше един депутат повече, или един народен представител по-малко в парламента. Този процес трябва да завърши с квалифицирано мнозинство, което включва много политически партии от много етнически групи и за да се сглоби текст, който да осигури подкрепата на толкова много депутати, трябваше да се имат предвид интересите на всички страни. Може би, една от грешките в процеса беше, че хората се успокоиха след 19 октомври, след първото гласуване, когато народът сметна, че процесът е завършен. Напротив, процесът ще завърши с последното гласуване“, заяви Османи.
Той предупреди, че дотогава има риск процесът да бъде нарушен и добави, че именно заради това е било безпокойството на лидера на ДСИ (Демократичния съюз за интеграция) Али Ахмети по отношение на завършването на конституционните промени.
Парламентарната сесия за последната, трета фаза от конституционните промени е насрочена за сряда от 12 часа.

Превод и редакция: Иван Христов