Варна. Много родители се страхуват от ваксината против морбили, но рискът при липсата на ваксина е много по-сериозен. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Варна д-р Анка Баева, началник отдел „Противоепидемичен контрол” в Регионалната здравна инспекция – Варна. По думите ѝ продължава да съществува проблем със семейства, които отказват да ваксинират децата си. „Много от родителите се страхуват и то точно от тази ваксина, защото това е една от малкото живи ваксини. Само тази и БЦЖ (срещу туберкулоза) са от задължителните и това притеснява родителите. Бих казала, че ваксината е изпробвана – от много години се поставя и няма сериозни противопоказания т.е няма странични реакции“, обясни д-р Анка Баева.
Тя опроверга и друго притеснение на някои родители, че ваксината може да доведе до аутизъм при децата. По думите ѝ причините за аутизма са много по-комплексни. Тя посочи, че има случаи на деца, които не са ваксинирани, но страдат от това заболяване. Според д-р Анка Баева последствията от липсата на ваксина при евентуално заболяване от морбили са много по-притеснителни, отколкото самата ваксина.
„Рискът от непоставяне на ваксина е по-голям от риска на поставяне на ваксина, защото заболяването е сериозно. Започва с катарални прояви, температура и отпадналост. След това се появява обривът, започващ от лицето и надолу по тялото, но води до доста усложнения“, каза още специалистът. Тя допълни, че се появяват редица респираторни усложнения, сред които ларингити, трахити и пневмонии. По думите ѝ сериозни усложнения могат да възникнат, когато заболяването засегне нервната и сърдечно-съдовата система. Д-р Анка Баева посочи, че ваксинираните лица против морбили изграждат траен имунитет. „Хора, които са ваксинирани, и хора, които са боледували от това заболяване, имат изграден траен имунитет и не би трябвало да заболяват“, посочи още тя.
Бояна АТАНАСОВА