Варна. Няколко са личните лекари във Варна и областта, които не са изкарали специалност обща медицина и от юни ще трябва да затворят практиките си или да се преместят към други лични лекари. Сътресения в региона обаче не се очакват. Това коментира в интервю за Радио „Фокус“ – Варна председателят на Сдружение на общопрактикуващите лекари – Варна д-р Светлин Митев. „Както сме университетски град, този проблем не стои толкова остро за Варненска област и поначало не са много хората, които нямат специалност“, каза още той. По думите на д-р Митев, преди няколко години колегите му без специалност са били десетина, сега са двама-трима.
„По принцип такъв човек, който 20 години не взима специалност, със сигурност си прави друга сметка, когато дойде един ден краят на толеранса. Или ще се пенсионира, или ще се зачисли към друг лекар. Имаше 20 години да се придобие специалност по обща медицина. Тези, които имат специалност вътрешни, детски болести или спешна медицина, са признати като условия за практикуване на обща медицина“, коментира още той. Д-р Митев уточни, че лекарите, чиито практики ще бъдат прекратени са длъжни да уведомят пациентите си. Често обаче самите хора бързо се преместват при други джипита.Според него, така или иначе всяка година има медици, които прекратяват практиката си по някаква причина – пенсионират се, местят се в чужбина, отказват се от професията или пък се оттеглят поради болест.
„Такава е системата, че ако няма някаква приемственост с по-млад лекар, пациентите се пръскат между останалите лекари. Вероятно на няколко практики може да се случи, но това в никакъв случай не е нещо необичайно“, каза още той.
Диана СТОЕВА