Кюстендил. Изискванията към имитиращите продукти са в полза на информирания избор на потребителите. Това каза пред Радио „Фокус” – Кюстендил д-р Велка Войнова, началник на отдел „Контрол на храните” към Областна дирекция по безопасност на храните – Кюстендил. По думите й сизменение още от 13 юли 2018 година, законодателят е приел промени в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти.
„Това е заради големия обществен интерес към това кой продукт е млечен и кой имитиращ. Също с цел затягане на контрола във връзка с това все пак потребителят да не бъде подведен за това, какво той избира. Тук отново говорим за една помощ към потребителя в неговия информиран избор. В това изменение се даде гратисен период от шест месеца на всички участници в хранителната верига. През този период те трябваше да приведат изискваният в своите дейности”, заяви д-р Велка Войнова.
По думите й винаги се е знаело, че млечни са продуктите, в които нито една от съставките не е заменена с някоя друга от немлечен произход. „Давам пример – изтеглен е протеинът от млечния продукт и тази част от него, която е отстранена при стандартизацията, е заменена с протеин от немлечен. Растителната мазнина заменя млечната мазнина. Имаме ли такова вмешателство, влагане в млечния продукт на съставки с немлечен произход, тогава вече говорим за имитиращи продукти”, каза д-р Войнова.
Венцеслав ИЛЧЕВ