Даниела Дариткова заяви, че приема поста със съзнание за получената оценката от партията, но и като предизвикателство. Тя посочи, че неин основен приоритет като председател на ПГ на ГЕРБ ще бъде търсенето на диалог и да постигането на максимално възможния консенсус, в интерес на българските граждани. Дариткова коментира, че никога няма да може да бъде Цветанов в парламентарната група, но в рамките на възможностите си ще търси устойчиво парламентарно мнозинство, което е изключително важно, за да функционира правителството и да се покаже стабилност в държавата. „Вярвам, че търсенето на едно поведение без агресия ще даде друг облик и на парламента. Важно е да покажем това като модел на поведение в цялото общество“, добави тя. Дариткова каза още, че ПГ на ГЕРБ няма да промени своето поведение, защото ще бъде последователна и ще изпълнява програмата си. Тя коментира, че разчита на подкрепата на своите съпартийци в парламентарната група и обясни, че трябва да се бори за нея ежедневно. Според Дариткова ГЕРБ ще излезе по-стабилна след кризата с апартаментите.
Самият Цветан Цветанов заяви, че е готов да помага на Даниела Дариткова и на ПГ на ГЕРБ. „Връзката остава толкова силна, колкото е била досега“, посочи той. „Вече има изграден механизъм с парламентарните групи, с който да търсим политически консенсус и устойчивост в законодателството“, отбеляза Цветанов. „Ние сме отговорни хора, за нас ГЕРБ е кауза и всеки един от нас го осъзнава. Има моменти, когато трябва да направиш крачка встрани. Има моменти, когато трябва да си солидарен с всички колеги, които до настоящия момент са проявявали подобен подход. Нямаше как да обясня както на обществото, но преди всичко на структурите на ПП ГЕРБ и на колегите, ако не бях взел такова решение. Това щеше да означава, че аз съм се вкопчил в позицията шеф на парламентарна група и за мен това е фиксация или някакво его. В политиката няма его. В политиката трябва да бъдеш достатъчно отговорен, да бъдеш човек, който може да прави компромиси със себе си“, коментира още той.
Цветанов отбеляза, че колегите му от парламентарната група са му направили изненада и са му подарили маратонки, за да продължи да бяга в този политически маратон.
Рокадите в групата на ГЕРБ в парламента бе основна тема в кулоарите на Народното събрание. Лидерът на ПП „Атака“
Волен Сидеров отбеляза, че Даниела Дариткова е комуникативен и спокоен човек и не вижда проблеми по отношение на комуникацията с нея. Той заяви, че не очаква трусове или влошаване на работата на ПГ на ГЕРБ след напускането на Цветанов. Според Сидеров няма да има и проблеми с осигуряването на кворума за пленарните заседания.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов пожела „цветя и рози по пътя прашен на Даниела Дариткова“. Той заяви, че има известни притеснения за работата оттук нататък между различните парламентарни групи, тъй като до момента Цветан Цветанов е извършвал много сериозна координационна работа. Симеонов посочи, че ще подкрепя Дариткова, когато има за какво, но и ще отстоява своите позиции.
Лидерът на ПП „Воля“ Веселин Марешки коментира, че Даниела Дариткова е един от най-старите и високопоставени кадри в ГЕРБ и добави, че парламентарната му група ще работи конструктивно с избрания от ГЕРБ председател на ПГ. „Виждам консолидиране на парламента. Всички парламентарно представени партии, с изключение на БСП, бяха в зала. Регистрираха се и парламентът работи с много по-голям кворум“, допълни Марешки.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ заяви, че ще подкрепи оставката на Цветан Цветанов, тъй като тя е въпрос на лична воля.
Заместник-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков заяви, че оставката на Цветан Цветанов не е морален акт, а политически фалш. По думите му Цветанов напуска парламента, за да остане във властта. По думите му Даниела Дариткова е верен последовател на Цветанов, затова и коалиционните партньори на ГЕРБ са толкова спокойни. Според него оставката на Цветан Цветанов доказва и друго твърдение на БСП по време на дебатите по Изборния кодекс - в България демокрацията е под заплаха. „Доказателство за това е фактът, че политик, загубил обществено доверие и свалян от всички постове чрез скандали и обществен натиск, може да бъде председател на предизборен щаб“, заяви още зам.-председателят на ПГ „БСП за България“. По думите му оставките не подобряват живота на хората и не променят модела на управление, а напротив, утвърждават го. „Единственото, което те постигат е да осигурят комфорт на Бойко Борисов като министър-председател“.
От ГЕРБ излязоха с позиция в отговор на БСП, в която питат какъв е моралният прочит на издигането за водач на листата за евродепутати на Елена Йончева, която е с повдигнато обвинение за пране на пари в особено големи размери? „Как БСП ще обясни на българите, които загубиха спестяванията си при фалита на КТБ, че водач на листата им е човек, който е имал обща офшорна фирма с Цветан Василев? И можем ли да тълкуваме първата позиция на Йончева в листата на БСП като ясен знак, че неин подгласник и на втора позиция ще бъде възнаграден обвиненият в най-тежкото политическо престъпление – купуването на гласове – Манол Генов?“, питат още от ГЕРБ. От партията питат още дали е морално това, че Йончева дори не е напуснала парламента, след като бе избрана за водач на червената евролиста.
По-късно и лидерът на БСП Корнелия Нинова също коментира темата. "Цветанов напуска парламента с тежки съмнения за политически рекет, лобистки закони, може би данъчни престъпления, а в същото време остава лице на кампанията и шеф на предизборния щаб на ГЕРБ", заяви тя. По думите й залогът на европейските избори е и национален. "Наша победа означава оставка на Борисов и предсрочни избори", каза Нинова.