Москва/Триполи. Подкрепата на Москва за лидера на Либийската национална армия (ЛНР) Халифа Хафтар има геополитически характер. Либия може да послужи като трамплин за разширяване на зоната на руското влияние в Африка, да осигури безопасността на руските инвестиции и да се превърне в нова защитна линия срещу VI Американски флот в Средиземно море, констатира австрийският национален ежедневник Der Standard в статия, публикувана под заглавие „На какво се надява Русия в конфликта в Русия?“
„Подкрепата на Москва за Халифа Хафтар е геополитическа. Просто тя не иска да вижда повече САЩ в този регион“, уверени са в редакцията на вестника.
Триполи устоя на първата атака на бунтовниците от ЛНА, но интензивността на сраженията се увеличава драстично. Сега и двете страни използват авиация, като броят на жертвите - включително сред цивилното население - се е увеличил значително. Единственото активно летище в Триполи наскоро бе ударено по въздух. Новата криза е причинена от генерал Халифа Хафтар, който изпраща войски към Триполи, след като установи контрол в източната и в по-голямата част от южната част на страната. Т.нар. правителство на националното единство под ръководството на Фаиз Сарай в столицата, макар и признато от ООН, няма реална власт. След свалянето на Муамар Кадафи, Либия потъна в хаос, предизвикан от борбата на съперничещите кланове. В същото време Хафтар иска да стане новият лидер на страната и в този си стремеж той е подкрепен от Москва зад кулисите.

Генералният щаб знае

Русия блокира резолюцията в Съвета за сигурност на ООН, осъждаща атаката на ЛНА срещу Триполи. Вместо това Москва призова всички страни да сложат край на военните действия. В същото време Хафтар редовно информира руския Генерален щаб за напредъка на бойното поле. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли версията, че Русия подкрепя Хафтар. Въпреки това, контактите с него са установени преди повече от две години: началото беше поставено от първото му посещение в Москва за официални разговори. Броят на руските военни съветници в Бенгази нараства, а снимки показват, че ЛНА има нови модерни оръжия, както и модернизирани съветски системи за противовъздушна отбрана.

Русия иска да измести САЩ

Хафтар не е идеологически съюзник на Москва, въпреки че през 80-те години на миналия век той завършва военната академия в СССР. По-скоро става въпрос за чисто военнополитически амбиции. Не е известно нищо за каквито и да било конкретни споразумения между страните, но руската информационна агенция Regnum се изрази съвсем ясно по отношение на руския фокус към северноафриканската страна. „За нас Либия е не само портата към Атлантическия океан (на Средиземно море е Сирия), но и удобна база”, коментира автор на една от статиите. След това се казва, че Либия може да послужи като трамплин за по-нататъшно разширяване на зоната на руското влияние в Африка, както и да осигури безопасността на руските инвестиции, като в същото време се превърне в нова защитна линия срещу действията VI флот на САЩ, който извършва операции в Средиземно море. Победата на Хaфтар ще означава, че САЩ ще изгубят влиянието си в тази богата на петрол държава. Подобна ситуация е в полза на Русия. Според съобщения в медиите, заради сраженията първите американски войски, разположени в Триполи (както и индийските), са евакуирани от страната.

Превод и редакция: Тереза Герова