Скопие. След уреждане на спора за името с Гърция Македония буквално „лети“ към членството в НАТО. Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг и правителството на Зоран Заев в Скопие може и да бързат с присъединяването, но има и критични гласове по темата, отбелязва националното германско радио Deutschlandfunk.
Военната мощ на Македония едва ли може да бъде определена като внушителна. Северна Македония със сигурност не е сред военните сили на континента: армията й има едва 10 хил. военни на служба, напрактика несъществуващи ВВС и остаряло оборудване.
За НАТО обаче присъединяването на бившата югославска република има символично и стратегическо значение. Важно е, защото от гледна точка на НАТО по този начин се запълва още една „дупка“ на Балканите за руско влияние. Македонският премиер Зоран Заев също предупреди за „сериозни опасности" за страната му, ако остане изключена от евроатлантическата интеграция.
„Ако нещата вървят както очакваме, ние сме сигурен член на НАТО и през юни ще започнат преговорите за присъединяване с ЕС. Тогава очакваме повече вътрешни и чуждестранни инвестиции. Такива инвестиции ще изискват повече работни места. И тогава заплатите ще се увеличат", са разсъжденията на македонския министър-председател.
Две процента от БВП трябва да бъдат изразходвани от всяка страна-членка на НАТО за отбрана, а Северна Македония ще бъде готова да направи това до 2024 г. Поне така твърди министърът на отбраната Радмила Шекеринска, която не крие, че Македония има много „домашна работа“ дотогава.

Превод и редакция: Тереза Герова