Председателството на страната, което започна в първия ден от новата година, ще съвпадне със значителни събития като излизането на Великобритания от ЕС, изборите за Европейския парламент, предстоящите важни преговори за бюджета от 2021 г. до 2027 г. и реформата на политиката на ЕС в областта на убежището.
След България, която председателстваше Блока през първата половина на 2018 г., Румъния е втората страна, която оглавява Съвета на ЕС, докато се намира под специално наблюдение от Европейската комисия за дефицитите в борбата с корупцията. Поради тази причина социално-либералното правителство в Букурещ е силно критикувано. Освен това управляващите са в остро противоречие с президента Клаус Йоханис, който стои по-близо до буржоазната опозиция.
От редакцията припомнят съмненията на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер относно способността на Румъния да се справи със задачите, които поема. Брюксел обвинява Букурещ за липсата на сериозност в борбата с корупцията. Освен това реформите в съдебната система в страната се посрещат със скептицизъм от страна на ЕС.
Председателят на Съвета на ЕС Доналд Туск пожела на Румъния всичко най-добро за председателството. „Уверен съм, че ще се справите, очаквам с нетърпение да работим с вас", написа Туск в социалната мрежа „Туитър“, обръщайки се към Букурещ. На 10 януари 28-те еврокомисари се очаква да пристигнат на официално посещение в румънската столица.
Превод и редакция: Тереза Герова