София. Народното събрание прие окончателни промени в Закона за защита от шума в околната среда. Промените имат за цел да осигурят опазването на здравето на населението от вредното въздействие на шума, предизвикан от търговски и производствени обекти, разкрити в жилищни сгради и сгради със смесено предназначение. Текстовете забраняват озвучаване на открити площи и зони за времето от 14.00 до 16.00 ч. и от 23.00 до 8.00 ч. За същия период се забранява и шума при строителство. Изключение ще правят, железопътните гари, автогарите, аерогарите, морските гари и използването на системи за оповестяване на населението при бедствия.
За нарушение физическите лица ще се наказват с глоба от 500 до 1000 лв., а на юридическите лица и на едноличните търговци да се налага имуществена санкция в размер от 3000 до 6000 лв. При повторно нарушение физическите лица ще се наказват с глоби от 2000 лв. до 6000 лв., а на юридическите лица и на едноличните търговци ще се налага имуществена санкция в размер от 5000 лв. до 12 000 лв. От обхвата на закона се изключват митингите и манифестациите. Контролът върху нарушенията се възлага на Министерството на вътрешните работи.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов обясни, че досега от контролните органи са били изключени кметът и общината. „Поправяме тази неволна грешка на законодателя, даваме правомощията и на общината, за да не си "измива ръцете", когато има сигнали за силен шум“, добави той. Симеонов определи България като държава флагман в борбата с шума. Според него приетият закон е необходим, с оглед на тежките поражения, които нанася шумът върху хората. Той увери, че с приетите текстове не се ограничават обществени събрания, митинги, а се слага край на вакханалията на шума в страната.
Според заместник-председателя на ПГ на БСП Христо Проданов мерките в закона за шума са повърхностни. "Ние сме за това да има строги регламенти във връзка с шума в околната среда“, заяви той. Проданов припомни, че групата на БСП е направила няколко предложения, които не са приети. „Едно от тези предложения беше моето- за увеличение на диапазона, в който забраната за шум важи. Нашето предложение беше вместо от 23.00 ч. в летните месеци юни, юли и август забраната да бъде от 24.00 ч.“, каза той. Според Проданов 8 часа са достатъчни за пълна тишина, за да може човек да се наспи и възстанови. Той смята, че по-ранното въвеждане на забраната ще ощети бизнеса, особено заведенията по българското Черноморие, които работят само в летните месеци. От думите на Проданов стана ясно още, че БСП са против контролните органи да бъдат служители на МВР. Според тях шумът трябва да се регулира от държавни инспектори.
Даяна ДЮЛГЕРОВА