Казанлък. До дни ще започнат фактическите дейности по консервация и реставрация на бронзовия лъв на Паметника на свободата на Шипка. Това каза за Радио „Фокус” д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа”. Стойността на поръчката е малко над 110 хиляди лева. Ангелов посочи, че музеят има съгласуван проект с Министерство на културата, който предвижда да бъде направен задълбочен вътрешен оглед на носещата конструкция на самата скулптура, след което тя бъде обработена със съответните препарати, които да предотвратят евентуална корозия в бъдеще. С такъв препарат трябва да бъдат обработени и вътрешните и външните повърхности на сегментите, от които е сглобена скулптурата. Трябва да бъдат почистени всички фуги, префугирани и лъвът трябва да бъде тониран, за да получи добър естетически вид.
„Лъвът няма никакви конструктивни проблеми, т.е. като конструкция той е здрав, но въпреки всичко, десетилетия наред по него такива дейности не са извършвани, а идеята на цялата операция е, в следващите може би 50 години да не се прави подобно нещо”, каза още Чавдар Ангелов. Той подчерта, че е голямо предизвикателството за реконструкция на лъва дотолкова, доколкото дейностите ще бъдат извършвани на голяма височина. Самият лъв е висок 4 метра в най-високата му част, отстои на около 13 метра от основата на паметника. Първият етап от работата е да бъде изградено скеле, което да осигури достъп и възможност за спокойна работа на реставраторите. В тази връзка, докато се монтира скелето в дните от 18 до 22 юни достъпът до постоянната експозиция на Националния парк-музей „Шипка – Бузлузжа”, която е разположена в Паметника на свободата ще бъде ограничен. Това се прави от съображения за сигурност, тъй като се извършва монтаж и вероятността да възникне инцидент съществува. „Но всеки, който желае, може да посети костницата на паметника, като достъпът ще бъде без входна такса”, каза д-р Ангелов.
Той обясни, че вероятно в хода на самата консервация и реставрация на лъва ще се наложи в определени дни достъпът до паметника да бъде ограничаван, когато се извършват конкретни специфични дейности, които налагат да се подсигури безопасността както на изпълнителите, така и на посетителите. По проекта, който е предоставен за самото скеле, трябва да бъде изградено по такъв начин, че да осигурява достъп до самия паметник. Така че паметникът ще продължи да посреща своите гости. Въпреки всичко, тези които желаят да посетят този обект, е добре да следят сайта на Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа”, където своевременно ще бъде публикувана информация за евентуални ограничения до вътрешността на самия Паметник.
Д-р Чавдар Ангелов подчерта, че е много вероятно краят на дейностите по реконструкцията на лъва да съвпадне с националните чествания на Шипченската епопея. „Принципно изпълнителите изразяват нагласа да се справят преди самите тържества. Но ако доброто и качествено изпълнение на работата изисква още една седмица време, не е задължително това да бъде обвързано с провеждането на самата тържествена част, която тази година ще бъде на 24 август. Всички трябва да бъдем въоръжени с търпение. Има един основен проблем, който затруднява работата в този район, освен голямата височина, на която трябва да бъде извършен този ремонт, и това е метеорологичната обстановка, от която зависим всички”, каза още той.
Ангелов припомни някои от етапите предшестващи реставрацията на лъва. По думите му през 2016 година е организирана мащабна дарителска кампания за набиране на средства необходими за консервацията и реставрацията на емблематичния лъв на Паметника на свободата на връх Шипка. През 2018 година са проведени две неуспешни процедури по реда на Закона за обществените поръчки за определяне на изпълнител на тази специфична дейност. През 2019 година на 5 юни е подписан договор между Обединение „Паметникът Шипка 2019” и Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа”. Съгласно договора дейностите по реставрация и консервация на лъва трябва да бъдат извършени в рамките на 78 дни, като се предвижда работата да приключи на 1 септември 2018 година.
Славяна ГАЙДАРОВА