Брюксел. Еврото навърши 20 години, пише електронното издание на испанския вестник El Pais.
Европа преживя на 1 януари 1999 един от най-върховите моменти от началото на нейната интеграция. В полунощ, докато милиони граждани приветстваха 1999 г., единадесет държави приеха новата валута, която даде нова енергия на континента: еврото. Гражданите нямаше да го носят в джоба си още три години, но този ден Германия, Франция и Испания например се отказаха от рамката на националната си валута, франка, марката или песетата и ги интегрираха под надзора на Европейската централна банка (ЕЦБ). Пазарите, които ентусиазирано приветстваха новата валута, започнаха да деноминират акциите в евро, както и заемите или плащането на данъци. Две десетилетия по-късно и след рецесия, която заплашваше неговото оцеляване, сега 19-те страни от единната валута са изправени пред предизвикателството да завършат архитектурата на еврото и да я наложат в международен план.
Кореспондентът на EL PAÍS в Брюксел Уолтър Оппенхаймер разказа в за пътя на новата валута. "След години на тъга, на съмнения, на огромни колебания, на вътрешни спорове, [Европа] успя да създаде най-добрия си имидж: еврото, единната ѝ валута". И в това, 20 години по-късно, Европа почти не се е променила. Трябваше да мине през Голямата рецесия, за да осъзнае, че единната валута трябва да бъде подкрепена с банков съюз и общи фискални инструменти, които съпътстват действието на ЕЦБ.
В дневния ред предстои се разработва първи бюджет на еврозоната. В момента страните са съгласни, че той служи за "конвергенция" и "конкурентоспособност", но не и че може да действа като стабилизатор по време на криза.
Доминирането на долара бе разкрито например с неотдавнашните санкции срещу Иран. Няколко часа след влизането им в сила консорциумът за финансови транзакции „Суифт“, който свързва повече от 11 000 финансови институции по света, спря да оперира със страната, която на практика беше изолирана, като постави огромна пречка за европейските компании да продължат да работят в Иран. , Но авторитетът на северноамериканската валута също е ясен, когато се наблюдава, например, продажбите на европейската компания Airbus, 50% от които са деноминирани в долари.
Европейската комисия публикува този месец декларация за връщане на еврото като международна валута, което вече отразява необходимостта от продължаване на задълбочаването на Икономическия и паричен съюз. Тя предложи конкретни мерки в областта на енергетиката, суровините и сектори като аеронавтиката. Всички те, според тях, трябва да деноминират своите транзакции в евро. "Еврото се превърна в символ на единство, суверенитет и стабилност. То осигури просперитет и защита на нашите граждани и ние трябва да гарантираме, че ще продължава да го прави. Ето защо ние работим усилено, за да завършим нашия икономически и паричен съюз и да стимулираме международната роля на еврото - повтори Юнкер. За момента Европа трябва да реши дали да върви напред сега, когато все още има инерция, или да го направи отново в условията на криза.