Според него добрата новина от последната сесия на Европейския парламент е разширяването на чл. 13 в директивата за нелоялните търговски практики. "Текстът предвижда държавите-членки да налагат санкции,
съгласно националните им разпоредби, приети в изпълнение на настоящата директива. Това включва възможността за налагане на глоби чрез административни процедури или за откриване на съдебни производства за налагането на глоби. Или и двете. Максималният размер на наложените глоби ще е не по-малък от 4% от годишния оборот на търговеца в съответната държава-членка или държави-членки. Разбира се, допуска се и хипотеза, при която няма информация относно годишния оборот на търговеца. В тези случаи държавите-членки разполагат с възможността за налагане на глоби, чийто максимален размер да е не по-малък от 2 млн. евро. За въвеждането на всички тези правила държавите-членки надлежно уведомяват Комисията. В текста не е изрично написано, но събраните глоби ще остават в националния бюджет на съответната страна", казва Радев.
"Да, факт е, че постигнахме пробив – за първи път в Европа открито се заговори за наличието на двойни стандарти по отношение на храните. Макар не в степента, в която желаехме, приетата от Европейския парламент директива ще задължи производителите да не допускат значителни разлики в съставките и характеристиките на стоките от една и съща марка на отделните пазари и ще въведе строги санкции за нарушителите. Това безспорно са стъпки в правилната посока", коментира още той.
"Уверен съм, че одобрената през миналата година европейска програма с бюджет от 1,3 млн. евро, която предложих заедно с колегата ми Андрей Новаков, също ще допринесе съществено за постигането на напредък и утвърждаването на единен стандарт в ЕС. Защото не трябва да се правят компромиси с качеството на хранителните продукти от една и съща марка в Централна и Източна Европа. Защото е недопустимо да се толерират заблуждаващи и нелоялни търговски практики.И ако на този етап победата ни не е категорична, тя определено ни дава надежда, че в следващия мандат на Европейския парламент въпросът няма да бъде забравен. Гарант за това е и ангажиментът от страна на Европейската комисия две години след влизане в сила на директивата да направи нов преглед на нейното приложение. Очаквам тогава да се преразгледат и спорните текстове, за чиято промяна ще продължа да настоявам", посочва Емил Радев.
"Работя за отпадането на всички двойни стандарти, които ощетяват България. Приех борбата с дискриминационните практики като своя лична кауза, затова следващата ми голяма цел е създаването на единен общоевропейски контролен орган, който адекватно да се противопостави на двойните стандарти при храните и да налага съответните санкции при установяване на нарушения", допълва той. По думите му е недопустимо в Източна Европа да се предлагат бебешки пюрета с по-малко органични продукти или шоколад с по-малко какао, нито пък в безалкохолните напитки, вместо захар, да се използва по-вредния глюкозо-фруктозен сироп. "Борбата за единни стандарти категорично означава еднакво високо качество на хранителните продукти за всички потребители в ЕС!", завършва позицията си Емил Радев.