Скъпи приятели из цяла Европа! Имам удоволствието да се обърна директно към вас като към европейци. Независимо дали живеете в Каликс в Северна Швеция, в Кросно, Полша, в Ница в Южна Франция, в Болоня, Италия или в Бад Сегеберг в северна Германия, тази статия е за Вас.
Пиша ви, защото моята страна, Финландия, председателства Съвета на Европейския съюз от началото на юли - и аз самият съм министър-председател на Финландия. Точно като вас, аз съм европеец. И съм горд да бъде един от Вас.
Къде другаде в света, освен в Европейския съюз, хората работят толкова широко извън националните граници? Ние сме изключение и то положително. Всъщност бих казал „уникална“ е точната дума, която описва историята на Европейския съюз.
Днес германците могат да минават през границата по всяко време да вечерят с приятелите си във Франция. Трудно е да се повярва, че тези две държави са водили две ожесточени и кървави войни през 20-ти век.
На континент, който преди 30 години все още е бил разделен от бодлива тел и стени, е родено и израснало цялото поколение, които никога не е познавало нищо друго освен свободното движение през границите.
Един континент, преживял ужасите на войната и тоталитаризма и станал свидетел на зверски геноцид преди 80 години, сега е най-силният защитник на демокрацията, правата на човека и мира в света.
Тази уникална история е източник на гордост. Но с тази гордост идва голяма отговорност, тъй като ЕС сега е обект на нови очаквания. Макар че запазването на стабилността и мира все още е една от основните задачи на ЕС, много други големи въпроси остават без отговор.
Факт е, че новините ни казват всеки ден, че светът е нестабилен, а това означава, че се нуждаем и от стабилизиращи сили. Нуждаем се от сили, които подкрепят сътрудничеството пред конфликта и приемаме, че единственият начин да се намерят устойчиви решения е да работим заедно.
В епоха, в която актьорската игра често се възприема като най-висшата форма на смелост, се нуждаем от хора, които се осмеляват да говорят за свободата на словото, демокрацията, правосъдието, правата на човека и върховенството на закона. Това е задача за Европейския съюз, не само в Европа, но и в света като цяло.
Лозунгът за Финландското председателство е Устойчива Европа - Устойчиво бъдеще. Под „устойчиво бъдеще“ имам предвид бъдеще, което е социално, икономически и екологично устойчиво за всички европейци и за цяла Европа.
Навсякъде в Европа и по света хората се притесняват от изменението на климата. Вместо да се тревожат обаче, те също започнаха да изискват решения. Когато бях млад, прескачахме училище, за да отидем и да се качим на мотопеди или да излезем с приятелите си. Днес младите хора в Европа се събират пред националните парламенти, за да покажат какво мислят за големия проблем, който ги тревожи: климатичната криза.
Те имат едно послание, само едно - за нас, които взимат решения: правете това, което сте избрани да правите, вземайте решения за нещата, които ни интересуват. Вземайте решения, за да спасите бъдещето на човечеството и нашата планета.
По време на финландското председателство не само ще слушаме загрижеността на младите хора, но и ще им отговорим. По време на председателството на Финландия искаме да покажем, че политическата воля - най-важният ресурс, необходим за спиране на изменението на климата - е възобновяем ресурс и няма да се изчерпи.
Някои хора ме попитаха защо финландската програма на правителството започва с думите „изменение на климата“. Моят отговор е много прост. Програмата на правителството започва с изменението на климата, защото не искаме изменението на климата да отбележи края.
Със сигурност знам, че една устойчива Европа и устойчиво бъдеще са възможни, стига да се обединим, за да преследваме смели, далновидни политики. Така можем да продължим нашата уникална история. Решаването на кризата с климата може да бъде следващият героичен акт на Европа, който ще бъде възхитен и похвален от бъдещите поколения. Това е, което Финландия, както председателството, обещава да се стреми. Сега е времето за решения.
Превод и редакция: Юлиян Марков