Плевен. Нашите духовници и книжовници са подготвили почвата, за да дойде огнената комета - Христо Ботев и героите за свободата. Това каза по време на ритуал по повод 143 години от гибелта на Христо Ботев пред паметника на поета-революционер в Плевен кметът Георг Спартански, предаде кореспондентът на Радио „Фокус“. „В публикация на плевенска журналистка се цитира писмо от големия български писател Георги Марков до поета революционер, написано повече от сто години след кончината му. В това писмо Георги Марков поставя въпроса - револвер или просвещение, духовна или огнена революция. Мисля, че нямам самочувствието да споря с Георги Марков. Всеки от нас прави своя избор и не трябва да дели понятията духовна революция и революция с огън и меч“, заяви Георг Спартански.
„Ботев еднозначно е направил своя избор. В едно нелеко време в което не е било лесно да се избере между хляба и свинеца. Не знаем какво си е мислел, когато е слязъл на българския бряг, целунал е българската земя и е тръгнал да освобождава поробените си братя. Не знаем какви чувства са витаели в сърцето и ума му, когато някои наши сънародници са го гонели от къщите си или са го карали да има плаща хляба за четниците. Вероятно са го мъчили грозни въпроси, но е направил избора си“, отбеляза Георг Спартански. „Постигнал е това, което е писал в огнената и безсмъртната си поезия и в парещата си публицистика. Това, което е казал, го е изпълнил - намерил е гроба си в огъня на революцията“, допълни Георг Спартански.
„Ние казваме великолепни и високопарни слова в дните, когато сме загубили свои национални герои. Дали го помним в ежедневието, дали сме готови да жертваме живота си за една кауза? Всеки решава - хляб или свинец. Най-големият съдник са тези наши безмълвни, мъртви физически, но вечно живи герои, които ни гледат от бездънното синьо небе. Тяхната присъда е безапелационна и не подлежи на обжалване. Нека всеки прецени пред съвестта си - хляб или свинец. Нека героите са знаме и поука за нас, живите“, посочи Георг Спартански.
Виолета КРЪСТЕВА