Прищина. Президентът на Косово Хашим Тачи даде интеврвю за германския вестник Suddeutsche Zeitung по повод 20-ата годишнина от бомбардировките на НАТО срещу Сърбия, предава държавната „Радио и телевизия Косово“ (RTK).
По думите на държавния глава, отношенията със сръбски му колега Александър Вучич „са трудни, но ние трябва да имаме открит канал за комуникация“. „Защото именно този диалог предотврати много грозни неща, които можеха да се случат между нашите страни... И двамата знаем от къде идваме, но това не ни пречи да работим за мира“, заяви той.

SZ: Спомняте ли си къде бяхте на 24 март 1999 година, когато НАТО започна въздушните нападения срещу Сърбия

Х.Т.: Бях в планините, на границата между Албания и Косово. НАТО ни информира от по-рано, че бомбардировките ще започнат в този ден.

Колко благодарни сте на Запада 20 години по-късно?

Ще бъдем вечно благодарни. Без военната намеса албанците в Косово не биха съществували днес, а въздушните нападения спряха етническото прочистване.

Няма истински мир дори след 20 години. За да получите място в ООН и възможността да се присъедините към ЕС, трябва да постигнете споразумение, чрез което Сърбия ще признае Косово като независима държава. Може ли това да бъде успешно?

Няма друга алтернатива. Мирно споразумение между Косово и Сърбия може да бъде също толкова успешно, колкото и споразумението между Германия и Франция. От друга страна, статуквото означава постоянен регрес, тъй като дестабилизира региона.

Имате ли достатъчно подкрепа у дома за компромиси със сърбите?

Над 70% от косоварите подкрепят диалога със Сърбия.

Може ли промяна на границите да е част от това споразумение?

Ние се стремим към всеобхватно споразумение, което най-накрая ще разреши всички открити въпроси между Косово и Сърбия. Но до сега няма нищо на масата, няма карти. Тази тема е преувеличена от медиите.

Но медиите не са единствените, които говорят за това. Напоследък има подкрепа дори от Брюксел и Вашингтон…

Говорих директно с президента Тръмп. Посланието му за двете страни е ясно: използвайте инерцията, движете се напред и не позволявайте трагедиите от миналото да се повторят отново.

Всичките си надежди ли възлагате на САЩ?

От миналото знаем, че ЕС никога не е бил в състояние да разреши нещата сам.

Това важи ли за настоящето?

Ако трябва да съм честен, дори по-малко.

Промените на границите на Балканите опасни ли са?

Всички балкански страни имат нерешени гранични въпроси, започвайки от Словения, Хърватия и Северна Македония. Чак миналата година, след три години драма, ние решихме граничен спор с Черна гора. Трябва да бъдем особено внимателни по отношение на тези въпроси.

Според вас как може да изглежда корекция на границата между Косово и Сърбия?

Нашата позиция е ясна, Косово със сигурност ще остане мултиетническа страна и няма да има граници по етническите линии.

Какви са личните ви отношения със сръбския президент Александър Вучич? Дори по време на войната, преди 20 години, вие двамата сте заемали важни длъжности. Той беше министър на информацията на Слободан Милошевич, а вие бяхте лидер на АОК. Сега се срещате и трябва да преговаряте ...

Това са трудни отношения, но се нуждаем от отворен канал за комуникация. Именно този диалог попречи много грозни неща да се случат между нашите две страни. Не чувствам удоволствие от това. И двамата знаем откъде идваме. Но това не ни пречи да работим за мир.

Говорите ли за това, което се случи преди 20 години?

Той загуби и аз спечелих. Но не искам да се връщам към дискусиите за миналото

Има обвинения срещу вас за периода на войната. Доклад на Съвета на Европа ви обвинява, че сте замесен в убийства и трафик на органи. Наскоро в Хага започна работа специален международен съд, който да разследва обвиненията във военни престъпления срещу албанците. Страхувате ли се от този съд?

Тези чудовищни твърдения бяха измислени в Сърбия. Но ако ме призоват, ще отида там. Важно е истината да се разкрие.

Колко важно е да се обработва миналото?

Това е важно, но не можем да останем заложници на нашето минало. Убеден съм, че сега е подходящият момент за мир.

Защо сега?

За първи път в Сърбия имаме събеседник, който е готов да разговаря с нас и да обсъди всички въпроси, включително и признаването на Косово. И след много години небрежност, сега в ЕС и САЩ към нас се обръща по-голямо внимание. Ако загубим тази инерция, рискуваме да загубим десетилетия.

Чува се, че споразумението може да бъде подписано през юни във Вашингтон?

Това са медийни спекулации, няма дори капка истина в това. Но ще направя всичко по силите си, за да се уверя, че подобно споразумение ще бъде благословено от Белия дом.

През 2019 г.?

Защо не.

Как виждате Косово през следващите 20 години?

Като член на НАТО и Европейския съюз. Целият регион ще живее в съответствие с европейските стандарти и с отворени граници. Въпросите, които обсъждаме сега, ще изглеждат абсурдни тогава.

Превод и редакция: Иван Христов