Атина. Правителството твърди, че има 151 гласа за ратифицирането на Преспанския договор, но знае, че политическото му оцеляване зависи пряко от това, дали тримата членове на партия „То Потами“ (Реката) ще гласуват позитивно, пише в основния материал на електронното си издание вестник Iefimerida.
Хаосът, който причинява ситуацията с „Независимите гърци“ (АНЕЛ), кара Максимос да брои и преброява „боба“, отбелязва изданието.
Вестникът пише, че Ставрос Теодоракис, Спирос Ликудас и Йоргос Мавротас са трите ключови гласа, от които зависи дали споразумението за „Северна Македония“ ще бъде прието. Ако това не се случи, мнозинството на правителството ще остане, според последните изчисления, на 148 гласа.
На заседанието на парламентарната група на „То Потами“, проведено преди празниците, нейните членове потвърдиха позициите си:
• Григориос Псарианос и Йоргос Амирас заявиха, че ще гласуват против
• Спирос Данелис, не само подкрепя твърдо Преспанския договор, но ще гласува позитивно и при вот на доверие за правителството. „В „То Потами“ взехме негативно решение, но моята гледна точка е, че ние трябва да преразгледаме позицията си и да видим какво изисква националният интерес. Правителството не трябва да пада заради Преспанския договор. Не трябва да отиваме на предсрочни избори с Преспанското споразумение, защото това ще раздели гръцкото общество и ще върне разделението между „патриоти“ и „предатели“.
• И Ставрос Теодоракис, Спирос ликудис и Йоргос Мавротас са твърдо за споразумението, независимо от особеното им мнение за „македонския“ етнос и език. При всички случаи, обаче, както ни каза ръководството на „То Потами“, ако гласуването за Преспа се превърне във вот на доверие за правителството на Ципрас, те ще гласуват против.
В този смисъл бе и коментарът на представителят на партията Димитрис Цидорас, който написа в „Туитър“: „Нека ви припомня, че позицията на „То Потами“ е, че ако АНЕЛ излезе от управляващото мнозинство, страната трябва да отиде на избори. Правителство на малцинството не може да съществува“.

Какво е сигурно

По този начин, с последните „преброявания“ около Преспанския договор, е сигурно, че за него ще гласуват:
• 145-те депутати от СИРИЗА
• Танасис Папахристопулос от АНЕЛ, който обявим, че ще гласува и за споразумението и за вота на доверие (ако той бъде поискан от премиера).
• Спирос Данелис от „То Потами“
• Независимият депутат и заместник-министър на гражданската защита Катерина Папакоста
Остава въпросът какво ще направи депутатът от АНЕЛ и министър на туризма Елена Кунтура, която обяви, че ще гласува „по съвест“.
Максимос не очаква подкрепа от КИНАЛ (лявоцентристкото „Движение за промяна“), „Златна зора“, ККЕ (Комунистическата партия) и Съюза на центристите.
Дори председателят на ДИМАР (Демократическата левица) Танасис Теохаропулос, който по принцип иска да гласува в полза на споразумението, заяви, че ще го направи, само ако Алексис Ципрас обяви незабавно нови парламентарни избори.
По същия начин, не се очакват изненади от редиците на независимите депутати:
Статис Панагулис, Аристид Фокас и Никос Николопулос обявиха, че ще гласуват против.
Димитрис Каменос и Йоргос Лазаридис се оттеглиха от АНЕЛ миналото лято, заради решението на Панос Каменос да допусне подписването на договора.
Тримата бивши депутати от „Златна Зора“ Барбарусис, Кукуцис и Михос се очаква да са против Преспанския договор.
Бившият депутат от Съюза на центристите Янис Саридис, който гласува за бюджета на правителството, даде ясно да се разбере, че не подкрепя договора със Скопие.

Iefimerida пише, че има „сигурни“ 148 гласа, които могат да станат 149. Така Максимос винаги трябва да разчита на гласовете на тримата от „То Потами“ (Теодоракис, Ликудис и Мавротас), ако иска да достигне магическото число 151, от което зависи не само Преспанското споразумение, но и политическото оцеляване на самото правителство. Получава се така, защото то ще бъде изключително слабо, за да продължи мандата си като правителство на малцинството.
Ето защо, обяснява вестникът, се очаква, че Алексис Ципрас ще направи всичко Преспански договор да бъде приет с най-малко 151 гласа, без да превръща гласуването във вот на доверие, така че да даде „място“ на тримата от „То Потами“ да гласуват и да спасят мнозинството с „тих“ или квази-вот на доверие за него и неговото правителство.

Превод и редакция: Иван Христов