Благоевград. Професионалното ориентиране при зрелостниците е сериозен и важен въпрос. Това каза за Радио „Фокус“ – Пирин Иво Ташев, психолог и психотерапевт. „След завършване на дванайсетокласниците им предстои един важен избор в живота. След като завърши средното си образование, младият човек стои на кръстопът с много въпроси, избори и възможности. Основните въпроси, които си задава, са накъде да хване, какво да учи и какво да направи. Тук се появява и въпросът, свързан с личностната мотивация и ценностна система. Става дума за възможностите и потенциала на всеки един човек - как да бъде реализиран максимално. Дори хора на по-зряла възраст ме питат как да намерят най-доброто нещо за себе си“, допълни Иво Ташев.
Психологът посочи, че съществуват много тестове за професионална ориентация. „Бих цитирал интересна случка от книгата „Алиса в страната на чудесата“, където героинята е на кръстопът и се чуди по кой път да поеме, след което минава котаракът, който я пита дали може да бъде ориентирана и в коя посока да хване. Котаракът я попитал къде иска да отиде, като отговора е бил, че не знае. В този момент котаракът отвърнал, че при тази ситуация няма значение по кой път ще хване. С този пример искам да покажа, че човек е необходимо да има ориентация и посока какво иска да прави с живота си“, каза още Иво Ташев. Той добави, че младите хора трябва да си отговорят на въпроса дали искат да се занимават с изкуство или с хуманитарни професии.
„По този начин те могат да се ориентират, като видят какви са им възможностите и желанията“, заяви Иво Ташев. „Имам и друг пример - с мой близък приятел, който, след като завърши висше образование, се чуди какво да прави. След това той реши да си направи бизнес като, за да го реализира, отиде да поработи в чужбина, за да изкара необходимите средства. С тези примери искам да кажа, че е хубаво човек да има цел. Детските ни желания са едни, след което мисленето ни се променя, понякога ни се променят и ценностите. До 20-годишна възраст човек би могъл да започне нещо, което е в сферата на неговите интереси и винаги може в процеса на обучение да реши, че това не е за него. По този повод се сещам за едно момиче, вследствие на консултации се увлече от психологията и записа. Учи една година и реши до продължи в друга сфера. Въпреки това, след една година отново се върна към психологията с решението, че иска да се занимава и реализира в тази област“, коментира Иво Ташев. Психологът посочи, че всеки млад човек може да опита нещо и да промени своят избор, защото има време.
Той заяви също, че развиването на вътрешните заложби ни прави най-ефективни и най-успешни в професионален план. По думи на специалиста в Европа се наблюдава тенденцията хората да се реализират успешно на около 35 – 40 години. „Изведнъж те сменят начина си на живот, стила и професията си. Много успели хора на тази възраст отиват да се занимават с нещо съвсем различно. Това се случва, защото човек сменя ценностната си система като натрупва някакъв житейски опит и преосмисля нещата“, посочи Иво Ташев. Психологът допълни, че времето е такова, че съществуват много възможности, както за учене, така и за работа. „Има хора, които са ориентирани по-прагматично. Те биха се ориентирали към професия, която би им дала по-висок финансов статус. Въпреки, че живеем в материално време, творческите натури биха решили да се реализират в тяхната си сфера, като финансите ще оставят на малко по-заден план“, каза още Иво Ташев.
Денис НИКИФОРОВ