От министерството на отбраната съобщиха за Известия, че до края на 2019 г. две ескадрили МиГ-31БМ от Северния и Тихоокеанския флот ще поемат бойните задължения. През 2018 г. бяха проведени редица тактически учения за патрулиране над арктическата зона. Опитът за използването на тези самолети в региона се счита за успешен. По време на ученията екипажите са били във въздуха пет часа и повече, а също така е бил извършен полет на разстояние повече от 4 хиляди километра. По време на полета презареждането беше извършено във въздуха, без което не е възможно патрулиране над този пустинен район.
По време на дежурствата, пилотите са в непосредствена близост до самолета, в 15-минутна готовност за излитане. Изтребителите се издигат в небето, когато се получи сигнал за евентуално нарушение на въздушното пространство, например от разузнавателен самолет, съобщи военният експерт Дмитрий Болтенков.
Изборът на МиГ-31 не е случаен - той е прехващач на далечни разстояния. Той е специално предназначен за охрана и защита на държавните граници и северните територии, каза за Известия генерал-майор Владимир Попов.
„Характеристиките на този самолет му позволяват да изпълнява всякакви задачи в Арктическия регион“, казва експертът. „Понастоящем е важно да се затвори стратегическото северно направление за самолета на потенциалния враг, тъй като то все още може да се нарече най-малко прикрито. МиГ има и други предимства - този изтребител има добър потенциал за модернизация.
МиГ-31,свръхзвуков изтребител за далечни разстояния, е първият съветски самолет, принадлежащ към четвърто поколение. Изтребителят-прехващач МиГ-31 е предназначен за прихващане на въздушни цели на всякакви височини по всяко време на деня при неблагоприятни метеорологични условия. Без презареждане изтребителят може да лети на разстояние до 3000 км. Височинният предел е 20,5 км. Средната продължителност на полета без зареждане е 3.3 часа. Група, състояща се от четири изтребители-прехващачи МиГ-31, е в състояние да контролира въздушното пространство по протежение на фронта от 800 до 900 км.
Превод и редакция: Калоян Пенков