Сухопътната граница между Гърция и Албания не е сред въпросите, обсъждани между двете страни, съобщиха източници от гръцкото външно министерство в изявление от петък в отговор на предложенията в този смисъл от албанския премиер Еди Рама.
"Двете страни не обсъждат границите си, тъй като те са определени от международни споразумения и не се водят преговори за тях", съобщиха източниците пред държавната информационна агенция ANA-MPA.
През май 2018 г. двете страни възобновиха преговорите за очертаване на морските граници в Йонийско море и за разрешаването на други двустранни въпроси.
Същите източници припомнят, че Атина и Тирана подписаха споразумение за приятелство през 1996 г., в което обявиха, че уважават неприкосновеността на съществуващите граници.
В интервю за албанската телевизия Vision Plus в четвъртък албанският премиер Еди Рама е заявил, че Атина и Тирана водят преговори за възможни промени в границите.
Коментарът бе направен в контекста на преговорите между Сърбия и Косово за размяна на земя като начин за прекратяване на дългогодишния спор между двете страни.
„Какво обсъждаме с Гърция днес? Границата. Какво обсъдиха и постигнаха Косово и Черна гора? Границата. Защо да не трябва да се обсъжда границата между Косово и Сърбия? Със сигурност ще бъде обсъдено независимо дали ви харесва или не. В този случай ще се проведе и процес на демаркация на границата ”, цитира думите му изданието.
Междувременно външният министър на Гърция Йоргос Катругалос заяви в петък, че Гърция е готова да разшири териториалните си води в Йонийско море през лятото.
"Това ще помогне на преговорите с Италия и Албания за определяне на нашата Изключителна икономическа зона (ИИЗ)."
Превод и редакция: Юлиян Марков