Атина. Атина приветства като успешна срещата на върха на Европейския съюз по отношение на Гърция и Кипър, а премиерът на южната ни съседка Алексис Ципрас предупреди, че Турция може да се сблъска с последиците от страна на Европейския съюз, ако не се въздържа от провокациите в Изключителната икономическа зона (ИИЗ) на разделения остров, съобщава електронното издание на всекидневника Kathimerini.
В изявление от по-рано тази седмица Европейският съвет нарече сондажите на Турция в ИИЗ на Кипър „незаконни“, като подчерта, че Европа „е готова да реагира адекватно“ с мерки.
Ципрас, който изглеждаше особено доволен от изявлението на Брюксел, подчерта пред репортери, че "за първи път след десетилетия на нарушения на международното право от Турция, ЕС, след координирани действия на Гърция и Кипър, осъди турските действия по такъв ясен и решителен начин".
Той каза също, че „строгото“ послание към Турция е придружено от целенасочени мерки от страна на ЕС - отново за първи път.
Ципрас не разкри до какво може да доведат тези мерки. Той обаче посочи, че те може да доведат до сериозни икономически последици за Турция.
Гръцкият премиер сравни изявлението на ЕС с по-неутралната позиция на Брюксел по време на кризата през 1996 г. за егейските островчета Имия/Кардак, които доведоха двете страни до ръба на войната.
Този "обрат в полза на нашите национални позиции", отбеляза Ципрас, се дължи на външната политика на неговото правителство, което засили ролята на Гърция в региона, в ЕС и на по-широката международна арена.
Като пример Ципрас посочи Преспанското споразумение със Северна Македония, и последващите военни договори, подписани между Атина и Скопие. Сделката, добави той, гарантира, че гръцките самолети ще летят над Северна Македония, а не турските.
Ципрас обаче изпрати помирително послание, заявявайки, че възнамерява да отвори каналите за комуникация с Анкара, и изрази надежда, че ако Турция спре разрушителното си поведение, може отново да започнат преговори за обединението на разделения Кипър.
Превод и редакция: Тереза Герова