„Нямаме търпение за това посещение“, заяви той пред ANA-MPA, добавяйки, че „предстоят добри дни“.
Той заяви, че Турция е готова да отнесе двустранните проблеми към международните организации.
„Винаги сме казвали, че сме готови да използваме някой от механизмите за разрешаване на спорове, посочени от системата на ООН - преговори, арбитраж, прибягване до съдебната система и т.н.“
Запитан дали турският парламент най-накрая трябва да остави заплахата си „casus belli“, приета през 1995 г., за да попречи на Гърция да разшири териториалните си води на 12 мили, посланикът каза: „Декларацията на турския парламент през 90-те години не беше направена във вакуум. Това беше отговор на стъпка, предприета от гръцкия парламент само седмица преди това. Така, че това беше реакция на това, което чувствахме като възможен ход, който значително би нарушил нашите законни права и ще ни задуши в Егейско море“.
Относно многократните нарушения на гръцкото въздушно пространство над Егейско море, той спомена, че страната му се придържа към международното право.
„Насърчавам ви да разберете какво означават турските полети и какво казва международното право за това. Отново може да ви изненада да чуете, че всъщност Турция предлага, че придържането към международното право ще спомогне за намаляване на напрежението“,каза той.
Первод и редакция: Калоян Пенков