Вашингтон/Москва. По време на предстоящото посещение в черноморския курорт Сочи първият дипломат на Вашингтон Майк Помпео може да повдигне въпроса за среща между президентите на Руската федерация и САЩ – Владимир Путин и Доналд Тръмп. Съответната информация по-рано бе обявена от руския заместник-министър на външните работи Сергей Рябков, а впоследствие бе потвърдена и от източник на вестник „Коммерсант“ от кръговете на Държавния департамент на САЩ.
Съгласно думите му, американската страна вече е поискала преговори на високо равнище. По-рано във Вашингтон изключиха възможността за среща на двамата президенти преди завръщането в Украйна на моряците, задържани в Керченския проток при инцидента от миналата година.
На въпроса за РИА Новости дали ще бъде обсъдена възможна среща между двамата президенти в Япония по време на преговорите в Сочи, Сергей Рябков отговори: „Като тема, като сюжет, признавам - да".
„Винаги сме казвали, че присъствието на лидери на събитието на подходящо ниво открива такава възможност. Но в миналото сме виждали как американската страна сама е зачерквала вече постигнатите споразумения и е променяла плановете си. Затова сега не бих предвидил никакво обсъждане на този или онзи въпрос, но хипотетично съществува такава перспектива”, обясни руският дипломат.
Източникът на изданието, близък до външнополитическите кръгове във Вашингтон, поясни: „САЩ вече са говорили в полза на среща между двамата президенти и чакат отговор от руската страна“. В същото време той оценява вероятността за организиране на разговорите между Владимир Путин и Доналд Тръмп в Осака като „високо”.
По думите на Сергей Рябков, руската страна би искала да „изясни дали американската администрация е готова да развие положителния тласък, който телефонният разговор на президентите от 3 май даде на двустранния диалог… Ние изхождаме от факта, че по всички важни теми - от контрола на въоръженията до Венецуела - ще има възможност да се говори в дълбочина. Разбира се, виждаме големи различия в позициите на нашите страни, но не драматизираме. Такива е имало, очевидно ще има и в бъдеще. Но най-важното е да се работи прагматично, не да се умножават проблемите, а поне да се преодолеят колкото е възможно повече от тях".
На 14 май в Сочи Майк Помпео ще се срещне с руския външен министър Сергей Лавров и ще бъде посрещнат от Владимир Путин, припомнят от редакцията.
Телефонният разговор на Доналд Тръмп с Владимир Путин от 3 май прекъсна едномесечна пауза в руско-американския диалог на най-високо равнище. След първата и досега единствената среща на върха в Хелзинки от миналия юли, имаше отстъпление в отношенията между двамата президенти. Втората им среща, насрочена за миналия ноември в кулоарите на форума на Г-20 в Аржентина, не се състоя заради инцидента в Керченския проток, по време на който руската страна задържа три кораба на украинския флот, а екипажите им бяха арестувани. В резултат президентът на САЩ отмени преговорите в Буенос Айрес. Една от основните теми на срещата помежду им трябваше да бъде бъдещето на системата за контрол на въоръженията.
Според Сергей Рябков, ако по време на посещението на държавния секретар на САЩ Майк Помпео бъдат успешно направени стъпки към диалог в областта на контрола над въоръженията, това вече ще бъде постижение. „Разбира се, ако беше възможно да се очертаят конкретни стъпки за възобновяване на смислен и интензивен диалог в областта на контрола над въоръженията, това само по себе си би било важен резултат от посещението на държавния секретар в Сочи", заяви той пред репортери.
Няколко седмици преди неуспешната среща в Аржентина Москва предложи на Вашингтон обща декларация на високо равнище за предотвратяване на ядрената война и укрепване на стратегическата стабилност. Проектът на съответния документ беше прехвърлен на американската страна през октомври 2018 година. В него се казваше, че няма да има победители в ядрената война и никога не бива да бъде позволявано такава се отприщи. Подобни изявления бяха направени и по време на Студената война под Леонид Брежнев. Все още няма отговор от страна на САЩ на новата инициатива на Русия. В същото време американските власти подкрепиха приемането на ново ядрено споразумение с участието на Русия и Китай.

Превод и редакция: Тереза Герова