София. Министерството на образованието и науката ще инвестира 76 млн. лв. за 17 Национални програми за модернизация на образованието. Това стана ясно при представяне на проектите по време на пресконференция. Четири от програмите са изцяло нови - „Мотивирани учители“, „ИТ фирми в училища и учители в ИТ фирми“, „Иновации в действие“ и „Подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация“. Останалите са продължение на досегашните политики на МОН, като в някои от тях са предвидени средства за финансиране на нови дейности. Програмите ще подпомогнат процеса на модернизиране на българското образование през тази година чрез мотивиране на учители, прилагане на иновативни методи на преподаване и организация на учебния процес, ранно кариерно ориентиране и отваряне на училищата към други институции. Зам.-министърът на образованието Таня Михайлова обясни, че основната амбиция на проектите е те да подпомогнат модернизацията на българското образование. „Средствата, които се отпускат са от Държавния бюджет за 2019 г. - близо 76 млн. лв.“, обясни тя. Предстои проектите да бъдат предложен за обществено обсъждане. Пилотната програма Мотивирани учители“ е насочена към преодоляване на недостига на учители по математика, физика и астрономия, информатика и информационни технологии. За реализирането й се отпускат 1,7 милиона лева. „Предвижда се да бъдат обучени 100 специалисти в тези области за придобиване на педагогическа правоспособност. 100 действащи преподаватели ще получат допълнителна квалификация за учители по математика, физика, информатика, природни науки в основното образование, информационни технологии, чужд език и религия“, заяви заместник-министър Михайлова. Тя посочи, че по един от модулите на програмата ще бъде сформиран „корпус“ от 80 педагози, които да бъдат изпращани в училища с концентрация на ученици с обучителни затруднения. Целта е да споделят опит с колегите си и да помогнат за постигане на по-добри резултати.
Зам.-министър Михайлова заяви, че по Национална програма Квалификация“ фокусът на тазгодишните обучение ще бъде върху развиване на уменията за иновативност, новаторство, лидерство, образование и цифрови технологии и образователни изследвания. 1 000 000 лева са осигурени за възможности за стажове на учители в IT фирми и за ранно кариерно ориентиране на ученици от 1 до 10 клас в областта на информационните технологии. По програмата „IT фирми в училища и учители в IT фирми” представители на бизнеса ще могат да се включват в обучението по определени теми и уроци, както и да провеждат семинари за популяризиране на технологиите сред децата. В същото време учителите ще могат да преминават кратки стажове в IT компании, да се включват в техни проекти и така да повишават познанията и квалификацията си.
Новата програмата „Иновации в действие“ е с бюджет над 1,5 милиона лева. Чрез нея иновативните училища ще могат да обменят опит помежду си, както и с такива, които желаят да станат иновативни. Очаква се да се включат 580 училища. Всяко ще трябва да определи група от осем учители и ученици, които да демонстрират иновацията си в партньорското училище. По програмата ще бъде създадена платформа за популяризиране на иновациите чрез съвместен продукт на училищата-партньори - презентации, видеофилми, книжни издания, електронни уроци и др.
Националната програма „Заедно с грижа за ученика“ ще даде възможност за плавен преход между детската градина и първи клас и между началния и прогимназиалния етап на основно образование. По нея ще се подпомага екипната работа по планиране и провеждане на съвместни уроци между началните и прогимназиалните учители, както и подготовката на материали, улесняващи прехода от детската градина в училище и от IV към V клас. По програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, по която са планирани средства за провеждането на изнесени уроци освен в музеите, и в други културни институции – театри, галерии, както и посещения на музикални събития. Заместник-министър Таня Михайлова отбеляза, че с бюджетът на програмата - 2 млн. лв., ще се оборудват лаборатории за експериментална работа по природни науки. През тази година ще бъдат отпуснати средства за модернизация на материалната база, специализирано оборудване и дидактически средства за терапия и рехабилитация на деца в Центровете за специална образователна подкрепа. Увеличение на бюджета има и по програмата за подготовка и за провеждане на ученическите олимпиади и състезания – 3 200 000 лева. В подготовката на учениците вече ще могат да се включват представители на университетите и БАН. Ще се финансира и ново национално състезание по финансова математика.
Министерството на образованието са: „Система за национално стандартизирано външно оценяване“ - 4 200 000 лв., „Ученически олимпиади и състезания“ - 3 200 00 лв., „Осигуряване на съвременна образователна среда“ - 7 380 000 лв., „Заедно в грижата на ученика“ - 1 000 000 лв., „Развитие на система за предучилищно образование“ - 200 000 лв., „Обучение ИТ-кариера“ - 770 000 лв., „Информационни и комуникационни технологии в система на предучилищно и училищно образование“ - 11 000 000 лв., „Квалификации“ - 850 000 лв., „Заедно за всяко дете“- 300 000 лв., „Оптимизация на вътрешната структура на персонала в институциите от системата за предучилищното образование“- 36 000 000 лв., „Създаване на достъпна архитектурна среда и сигурност в училище“ - 1 250 000 лв., „Роден език и култура зад граница“, 1 500 000 лв., „Без свободен час“- 250 000 лв. „Мотивирани учители“- 1 700 000 лв. „ИТ фирми в училища и училища и ИТ фирми“ - 1 000 000 лв., „Иновации в действие" - 1 572 600 лв., „Подпомагане дейностите на общините за образователна десегрегация“- 1 000 000 лв.
Даяна ДЮЛГЕРОВА