Зам.-министър Михайлова заяви, че по Национална програма Квалификация“ фокусът на тазгодишните обучение ще бъде върху развиване на уменията за иновативност, новаторство, лидерство, образование и цифрови технологии и образователни изследвания. 1 000 000 лева са осигурени за възможности за стажове на учители в IT фирми и за ранно кариерно ориентиране на ученици от 1 до 10 клас в областта на информационните технологии. По програмата „IT фирми в училища и учители в IT фирми” представители на бизнеса ще могат да се включват в обучението по определени теми и уроци, както и да провеждат семинари за популяризиране на технологиите сред децата. В същото време учителите ще могат да преминават кратки стажове в IT компании, да се включват в техни проекти и така да повишават познанията и квалификацията си.
Новата програмата „Иновации в действие“ е с бюджет над 1,5 милиона лева. Чрез нея иновативните училища ще могат да обменят опит помежду си, както и с такива, които желаят да станат иновативни. Очаква се да се включат 580 училища. Всяко ще трябва да определи група от осем учители и ученици, които да демонстрират иновацията си в партньорското училище. По програмата ще бъде създадена платформа за популяризиране на иновациите чрез съвместен продукт на училищата-партньори - презентации, видеофилми, книжни издания, електронни уроци и др.
Националната програма „Заедно с грижа за ученика“ ще даде възможност за плавен преход между детската градина и първи клас и между началния и прогимназиалния етап на основно образование. По нея ще се подпомага екипната работа по планиране и провеждане на съвместни уроци между началните и прогимназиалните учители, както и подготовката на материали, улесняващи прехода от детската градина в училище и от IV към V клас. По програма „Осигуряване на съвременна образователна среда“, по която са планирани средства за провеждането на изнесени уроци освен в музеите, и в други културни институции – театри, галерии, както и посещения на музикални събития. Заместник-министър Таня Михайлова отбеляза, че с бюджетът на програмата - 2 млн. лв., ще се оборудват лаборатории за експериментална работа по природни науки. През тази година ще бъдат отпуснати средства за модернизация на материалната база, специализирано оборудване и дидактически средства за терапия и рехабилитация на деца в Центровете за специална образователна подкрепа. Увеличение на бюджета има и по програмата за подготовка и за провеждане на ученическите олимпиади и състезания – 3 200 000 лева. В подготовката на учениците вече ще могат да се включват представители на университетите и БАН. Ще се финансира и ново национално състезание по финансова математика.
Министерството на образованието са: „Система за национално стандартизирано външно оценяване“ - 4 200 000 лв., „Ученически олимпиади и състезания“ - 3 200 00 лв., „Осигуряване на съвременна образователна среда“ - 7 380 000 лв., „Заедно в грижата на ученика“ - 1 000 000 лв., „Развитие на система за предучилищно образование“ - 200 000 лв., „Обучение ИТ-кариера“ - 770 000 лв., „Информационни и комуникационни технологии в система на предучилищно и училищно образование“ - 11 000 000 лв., „Квалификации“ - 850 000 лв., „Заедно за всяко дете“- 300 000 лв., „Оптимизация на вътрешната структура на персонала в институциите от системата за предучилищното образование“- 36 000 000 лв., „Създаване на достъпна архитектурна среда и сигурност в училище“ - 1 250 000 лв., „Роден език и култура зад граница“, 1 500 000 лв., „Без свободен час“- 250 000 лв. „Мотивирани учители“- 1 700 000 лв. „ИТ фирми в училища и училища и ИТ фирми“ - 1 000 000 лв., „Иновации в действие" - 1 572 600 лв., „Подпомагане дейностите на общините за образователна десегрегация“- 1 000 000 лв.
Даяна ДЮЛГЕРОВА