София. Европейското председателство го разглеждаме от 3 гледни точки. Това съобщи посланикът на Румъния в България Н. Пр. Йон Гъля по време на дискусия по повод началото на първото председателство на Румъния на Съвета на ЕС в Дома на Европа, предаде репортер на Агенция „Фокус“. „Първо, от гледна точка на политическите действия - сближаването е фактор за по-тесни връзки между страните членки, между институциите и гражданите. На второ място е икономическото измерение на сближаване - намаляването на разликите в развитието между страните членки. Трето - ние искаме да не обръщаме внимание и на социалното измерение на сближаването“, зави Н. Пр. Йон Гъля, като благодари на страните членки в триото - Финландия и Хърватска, за работата, която са направили заедно и за това, че те са създали програмата на това трио. „Искам да благодаря и на Австрия, защото е първата страна членка в триото. Ние бяхме в много тясна връзка както с Австрия, така и с България, по отношение на продължаване на действията, които те бяха вече предприели“, посочи той.
„Основните стълба или приоритети, които румънското председателство избра за своята програма, са конвергентна Европа, по-сигурна Европа и по-силна Европа, като и глобален играч и Европа на споделените ценности“, заяви посланикът на Румъния в България, като благодари отново на Лиляна Павлова, защото тя не само е помогнала на Румъния, но и лично се е включила, за да сподели опита си.
„В румънското председателство главна цел е да се промотира политическа и социална конвергенция. Подобряване на работата на общия пазар и повишаване на конкурентоспособността в ЕС. Нашите действия включват – намаляване на разликите в развитие в движение на работната сила, работни места, дигитализация, промени в климата. Надяваме се да осигурим сближаване и конвергенция за честно развитие за всички страни членки и за техните граждани“, посочи още Н. Пр. Йон Гъля, като отбеляза, че многогодишната финансова рамка ще бъде основна тема.
„Втората отправна точка е по-сигурна Европа. Искаме да продължим работата по отговорите и решенията на въпроси, свързани със сигурността в Европа. Основните действия ще се въртят около по-добро управление на миграцията, по-добра киберсигурност и подобряване на функциите на шенгенската област. Опитваме се да направим Европа по-сигурна чрез по-добро сближаване на страните членки на ЕС, защото ние сме изправени пред същите проблеми по това отношение. Нашата цел е да гарантираме, че ще имаме общ подход по отношение на миграцията, като покрием не само вътрешните, но и външните аспекти на управление на този феномен. Нашата трета основна цел е Европа като по-силен глобален играч. Разбира се, румънското председателство ще подкрепи инициативите и по нататъшното консолидиране на ЕС. Насочени сме към подкрепяне на ЕС и глобалната му роля чрез изпълнение на глобалната стратегия и чрез гарантиране, че ресурсите са на разположение, от които имаме нужда на ниво на ЕС. Изпълнението на тези цели ще бъде много важно“, допълни още той.
Ирина ИВАНОВА