София. Над 236 акции и 143 досъдебни производства към спецпрокуратурата отчете Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) за миналата година. Това показват данните от годишния отчет за 2018 година на дирекцията. Според главния комисар Ивайло Спиридонов, който е директор на ГДБОП, и министъра на вътрешните работи Младен Маринов крайната оценката за ГДБОП е положителна.
Директорът на ГДБОП посочи, като сравнение, че когато дирекцията е била към ДАНС, образуваните производства са били 26 за една година. По-големият процент от проведените операции са по линия наркотици, следват трансгранична организирана престъпност. По думите му от всички акции, 56 са съвместно с чужди партньорски служби. Приключени са общо 224 досъдебни производства за миналата година. Той посочи още, че в 36 операции е участвал агент под прикритие. Министър Маринов подчерта, че е положителна тенденцията все по-често да се прилагат служители под прикритие. Той отчете този метод, като много ефективен.
Борбата с престъпността в цифри показва още, че са иззети общо 353,235 кг наркотици. Пресечени са седем трансгранични канала за наркотрафик, както и осем трансгранични канала за трафик на културно-исторически ценности. Също така и два канала за контрабанда на цигари и канал за трафик на фалшиви банкноти. Във връзка с противодействието на трафика на хора усилията на ГДБОП са част от комплексния подход, прилаган от всички държавни институции, работещи по проблема.
По направлението на контратероризма са иззети 132 автомата, 4 карабини, 12 бойни пушки, 2 ловни пушки, 75 бойни пистолета, 44 573 различни по вид и калибър боеприпаси, 17 преработени газови оръжия, 8 кг взривни вещества; 59 детонатора, 2400 запалки и над 700 цеви за бойно оръжие. А в направление противодействие на киберпрестъпността, от над 100 адреса са иззети 94 сървъра, 70 сателитни приемника, над 80 компютърни конфигурации, лаптопи и таблети, над 60 устройства за нерегламентиран достъп до телевизионни програми, обекти на авторско право, компютърни конфигурации със специализиран софтуер за сваляне и разпространение на материали с порнографско съдържание.
Като основен проблем в дирекцията, Ивайло Спиридонов посочи човешкия ресурс. Той отбеляза, че е трудно да се намерят качествени кадри, които да работят активно, защото хората, които се явяват на конкурси, по думите му са на незадоволително интелектуално ниво. По думите му конкурсите са изключително малко и се наемат хора предимно от МВР.
Спиридонов посочи, че това, което мотивира хората да работят е създадените условия в структурата. Той отчете, че в момента 45% от автопарка на ГДБОП е подменен, като е сменена 100% техниката навсякъде. По думите му служителите, които работят в МВР, не работят единствено за заплата. „Тук има и други предизвикателства. Фактът, че имаш принадлежност към една общност, понякога е над това каква заплата ще получиш“, каза още той.
Ирина ИВАНОВА