Мей смята, че смяната й от поста председател на консерваторите „не отговаря на националните интереси“ и се рискува да се спре този преговорен процес. «Смяната на лидера на Консервативната партия сега ще постави под заплаха бъдещето на нашата страна, ще създаде неяснота, каквато трудно можем да си позволим. Новият лидер няма да стане известен до 21 януари (крайният срок за ратификация на договора по сделката от британския парламент – бел. ред.), а това вече е риск контролът по преговорите да премине в ръцете на опозицията в парламента. Новият водач няма да има време да проведе нови преговори по споразумението за излизане на Великобритания от ЕС и да го съгласува с парламента. Така първата му стъпка ще трябва да е удължаване на срока или даже да се отмени приложението на член 50, което ще задържи или изобщо ще спре Брекзит“.
Данните от портал ConservativeHome,който редовно публикува резултати от допитване до членовете на Консервативната партия, свидетелстват, че като най-популярен кандидат за поста председател на партията е Борис Джонсън, бившият министър на външните работи. Според анализаторите той печели тази популярност благодарение на колонката си в Daily Telegraph и крайните изказвания по повод носенето на бурки на обществени места (той сравнява мюсюлманките, които носят бурки, с пощенски кутии – бел. НГ). На второ място е бившият министър за Брекзит Дейвид Дейвис, който според наблюдателите е популярен благодарение на медийните си изяви .
Тезата на Мей, че напускането на лидерския партиен пост в този момент вреди на „националните интереси“, е спорна. „Проблемът е другаде“, твърди пред вестника експертът по интеграционни процеси Александър Тевдой-Бурмули. „Тя може да бъде сменена само от човек, който би могъл да е точно колкото нея способен да приема условията, които вече са договорени с Брюксел. Нерядко я обвиняват, че е доста мека. Следователно следващият партиен лидер и потенциален премиер не може да избира.“, но тя е права в един смисъл, „без нея по-добре няма да стане“.
Превод и редакция: Ивелина Ватова