Агенция "Фокус" представя статията без редакторска намеса, като изразените заключения и становища са на автора и агенцията не носи отговорност за тях.
Изявлението на Доналд Тръмп, че той не изключва възможността за военна намеса в ситуацията във Венецуела, както и искането на Руската федерация да спре военната подкрепа за Каракас, беше твърдо посрещнато в Москва. Но при всички случаи Русия е въвлечена в нов военен конфликт, където победата на съюзниците й не е очевидна.
Пристигането на стотици руски военни специалисти в Венецуела за укрепване на нейните отбранителни способности може да донесе полза на властите на републиката. В САЩ разбират това. Доналд Тръмп на среща с политическата активистка Фабиана Росалес, съпруга на венецуелския опозиционен лидер Хуан Гуайд, отново обвини за всичко Русия.
Това твърдение може да се разглежда като елемент от хибридната информационна война, разгърната от Вашингтон срещу Венецуела и страните, които я подкрепят.
Пентагонът внимателно изучава опита от работата на съветските и руските военни специалисти по време на конфликти в чужбина, зад които, като правило, стояха САЩ. Ако военните на СССР (или Руската федерация) разгърнат пълномащабен апарат от военни съветници и специалисти в дадена държава, тогава ръководството на такава страна, като правило, печели битката срещу агресора. Така беше по време на конфликти във Виетнам, Лаос, Камбоджа, Ангола, Таджикистан и др. Това се наблюдава в Сирия, където повечето от противниците на Башар Асад бяха унищожени с военното участие на Москва.
Американската стратегия за война "Троянски кон" продължава да работи в Сирия. Чрез използването на опозиция, незаконни въоръжени групировки, проблемите на бежанците, кюрдски фактор и др. Вашингтон все още се опитва да превърне потенциала на "петата колона" в практически военни действия срещу официалния Дамаск. За да направи това, с помощта на организацията "Бели каски" (те се финансират от разузнавателните служби на САЩ и някои страни от НАТО), се създават постановки за използване на химически оръжия от сирийските военни, след което следват ракетни атаки срещу военни съоръжения в страната.
Подобна стратегия действа и във Венецуела, където с подкрепата на Вашингтон се появи мощно опозиционно движение под ръководството на Хуан Гуайдо, когото САЩ и много други страни са признали за временен президент. Действията на „петата колона“ във Венецуела са съпроводени от ескалация на масово недоволство във връзка с извеждането от експлоатация от „неизвестни лица“ на енергийни обекти. Електроенергията за Венецуела, където почти 90% от населението са жители на градовете, е жизненоважен енергиен ресурс. Но всеки обучен снайперист може да изстреля бронебойно запалващ куршум, за да подпали трансформатор или друг важен технически обект и да остави без ток половината от страната, нещо която сега се наблюдава.
На 28 март венецуелският президент Никола Мадуро заяви, че снайперист е нападнал най-голямата водноелектрическа централа в страната „Гури“. Венецуелските медии съобщиха, че провокатори и саботьори, които саботират и деактивират електропреносните мрежи, извеждат от строя енергийни обекти. Вицепрезидентът на страната Далси Родригес обяви, че "атаките на електропроводи", използващи електромагнитни средства "и пожар в трансформаторната зона, са още едно звено в плана на САЩ, насочен към стимулиране на хаос и саботиране на производството на петрол във Венецуела."
Според официалния представител на руското външно министерство Мария Захарова, САЩ "продължават агресивната си реторика срещу Венецуела, открито полагат усилия за организиране на преврат в тази страна". В същото време, според нея, Вашингтон "се опитва да заплаши онези, които си сътрудничат с легитимните власти на Венецуела, включително Русия". "Съединените щати нямат право да изискват от Русия да изтегли военните си специалисти от Венецуела и да прекрати всяко сътрудничество с тази страна", заяви Захарова в четвъртък.
Междувременно венецуелските власти продължават усилията си за защита на стратегическите съоръжения. И в това главната роля играе армията, националната гвардия и силите на реда и закона, в чиято помощ дойдоха руски специалисти. "Военните охраняват електроцентралите, а далекопроводите се наблюдават от въздуха", каза министърът на отбраната на Венецуела Владимир Падрино Лопес. Изглежда обаче, че основните конфликти предстоят.
В социалните мрежи Хуан Гуайо заяви, че операцията "Свобода", която според него трябва да доведе до прекратяване на управлението на президента Мадуро, ще започне на 6 април. Той призова гражданите да създадат предварително комитети, които да мобилизират протестното движение.
Наблюдателите и експертите привличат вниманието върху факта, че във Венецуела се появи нов кръг от напрежение и втори етап на спиране на тока след пристигането на руските войски там. Няма признаци за разпадане на силовите структури на страната. В същото време не се очаква, че руските военни ще участват в елиминирането на евентуално въстание. „Посланикът на Венецуела в Москва заяви, че руските военни в неговата страна изпълняват ангажименти в областта на военно-техническото сътрудничество. Възможно е обаче те да помогнат в укрепването на сигурността на Венецуела въз основа на опита, придобит по време на тяхното участие в ликвидирането на чеченския конфликт, присъединяването на Крим към Руската федерация и сирийските събития ”, каза за вестника военният експерт генерал-лейтенант Юрий Неткачев.
Доверието на Москва в победата на режима на Мадуро над опозицията се доказва от факта, че не само руското външно министерство, но и държавната корпорация „Ростех“, която изгражда военни съоръжения във Венецуела, обяви дългосрочното продължаване на военното и военно-техническото сътрудничество с Каракас. Говорител на компанията Виктор Кладов заяви на 28 март, че "работата по изграждането по строителството във Венецуела на завод за производство на автомат" Калашников "и център за обслужване на хеликоптери във Венецуела продължава по график".
„Във Венецуела е на лице трудна ситуация, така че страната трябва да поддържа достатъчно ниво на бойна готовност на закупеното руско оборудване и се нуждае от поддръжка, ремонт и модернизация. Тази работа със сигурност се прави и това е правилно ”, каза той на изложението Лима -2019 в Малайзия. По-рано посланикът на Венецуела в Руската федерация Карлос Рафаел Фария Тортоса заяви, че проектът за изграждане на завод на "Калашников" във Венецуела е изпълнен на 90% и ще бъде завършен до края на годината.
Генерал Неткачев смята, че на сегашното ръководство на Венецуела няма да му е лесно, ако започне външна интервенция. Но такова развитие все още е малко вероятно, тъй като изглежда, че САЩ разчитат на гражданска война. - Това е най-лошият сценарий, който може да се случи. Но американците, очевидно, разчитат на него да създаде хуманитарна катастрофа и да обявя режима на Мадуро за антинароден. Именно след това те могат да приведат международните сили във Венецуела под прикритието на миротворци и да създадат контролирана от САЩ сила, какъвто беше случаят с Косово. Трудно е да се каже дали Русия ще може да предотврати това ”, смята експертът.
Превод: Юлиян Марков