В текста се посочва, че предизвикателство и за двете страни, е въпросът кога възраженията от опозицията срещу Преспанския договор ще бъдат отправени към опозиционните партии в самите страни, в момент, когато двете страни са изправени пред избори.
В текста се посочва, че споразумението е добра основа за опозиционната партия в Македония, за Русия и други негови опоненти, за по-нататъшно обосноваване на аргументите си срещу него, както и че споразумението показва, че Западът не спазва законите.
„Настоящият президент Георги Иванов помага на Русия, като се опитва да отхвърли споразумението по всякакъв възможен начин, особено като отказва да подпише законите, произтичащи от споразумението - казва анализът.
Освен това се посочва, че то се приема неохотно сред хората.
„ Самият Преспански договор се счита от хората за подкопаващ македонската идентичност. В следващия период ще видим ефекта от усилията на премиера Зоан Заев да постигне баланс между разширените искания на албанските му партньори и опасенията на македонските му колеги.
Европейският съюз има решаваща роля в периода след сключването на споразумението от Преспа. Ако Северна Македония демонстрира своя ангажимент, следвайки споразумението, в интерес на Гърция е да осигури позитивно отношение от държавите-членки на Съюза като Франция и Холандия, да предостави на съседа си дата за започване на преговорите за присъединяване към Съюза. Този период обаче ще позволи на Атина да окаже допълнителен
натиск върху Скопие за пълното прилагане на споразумението. Европейският съюз и държавите-членки трябва да знаят, че всяко забавяне ще даде допълнителни аргументи на противниците на споразумението за усилията на Северна Македония да се присъединят към европейското семейство. Тези трети страни допълнително ще използват неудовлетвореността на гражданите. Освен това съществува и България, която също има своите причини да се противопостави на присъединяването на Северна Македония към ЕС, което също е подкрепено от възгледи на обществеността, че ще наложивето на искането за влизане в Съюза - казва анализът.
Гърция е изправена пред четири гласувания: два кръга на местни избори, европейски избори и общи избори. Последните са насрочени за октомври, но има сценарии, че те ще се случат по-рано. Всеки път, когато това се случи, спорът за името ще остави голям отпечатък върху тези избори и ще играе основна роля в решението на избирателите. В северната част на Гърция, където хората са много по-големи противници на споразумението, правителството очаква електорално поражение или наказание поради това. В северозападната част на Гърция гражданите са чувствителни към въпроси, свързани с албанците. И това може да окаже влияние върху изборния резултат. В други части на Гърция е възможно влиянието на споразумението от Преспа върху изборния резултат да е по-малко. Противниците на това споразумение ще го използват, за да потвърдят мнението си, че то е в ущърб на държавните интереси на Гърция. Въпреки че октомврийските избори ще окажат силно влияние върху икономиката, премиерът на страната се надява, че дотогава негативните чувства от споразумението ще бъдат преодолени - това се посочва в анализа.
А най-голямата опозиционна партия ще трябва да даде известен отговор на разочарованите избиратели.
„Критичната маса ще очаква отмяната на споразумението, въпреки че опозицията никога не е подчертавала, че ще направи нещо такова. Подобно развитие би насочило избирателите към крайнодесни и националистически партии, въпреки че опозиционната партия може да бъде в състояние да наблюдава споразумението и неговото прилагане. Преговорите за присъединяване на Северна Македония обаче ще отнемат много години, а натискът за Северна Македония да изпълни споразумението от Преспа ще остане“ - казва публикуваният текст.
Заключението обаче е, че споразумението може да бъде катализатор за сближаване между двете страни, като Гърция влияе положително върху усилията на съседа си да се приближи към Запада.
Превод и редакция: Юлиян Марков