Според запознати той ще обсъди този въпрос с Гръцката православна църква в лицето на нейния предстоятел - архиепископа на Атина и цяла Гърция Йероним. След подписването на Споразумението от Преспа и промените в македонската конституция се очаква Вартоломей да потърси подкрепата както на църквата, така и на официалните власти за идеята за автокефалия на Македонската православна църква-Охридска архиепископия. Експертите смятат, че след предоставянето на Томос на Православната църква в Украйна няма да е проблем получаването на такъв и за македонската църква. Това, което обаче не ясно дали македонската църква ще загуби задграничните си енории, както се случи с украинската.
Изданието припомня, че много от епископите, както и от клира на Гръцката православна църква са сред най-изявените противници на Споразумението от Преспа и имат голямо влияние върху формиране на общественото мнение в гръцкото общество.
Архиепископът от Вселенската патриаршия Данило, който е взел участие в процеса по предоставяне на автокефалия на украинската църква е заявил, че поддържа правото на всяка държава и нация да имат своя автокефална църква, като смята, че това се отнася и за Македония и Черна гора.
Превод и редакция: Юлиян Марков