София. Спекулациите със съдбите на болни деца се превръщат в лоша практика. Това съобщиха от пресцентъра на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) във връзка с публикации в медиите и дискусии на неправителствени организации в социалните мрежи за онкоболно дете, което се лекуваше в Университетската болница „Царица Йоанна - ИСУЛ".
„Изнасянето на невярна информация води до публичното заклеймяване на една институция, която професионално и стриктно изпълнява законовите си ангажименти към здравноосигурените лица, не е в полза на пациентите. Удовлетворяването на нечии лични амбиции на лица, пряко свързани със схеми за източване на публични средства от бившия Център „Фонд за лечение на деца“ нямат нищо общо с грижата за живота и здравето на болните", посочват от НЗОК.
НЗОК поднася своите искрени съболезнования на семейството на починалото дете и отправя апел да се прекрати злоупотребата с мъката на близките.
„Заявлението от майката на починалото детенце за заплащането на два лекарствени продукта, неразрешени за употреба на територията на Р България, необходими за лечението на детето ѝ, е подадено на 25.април т.г. в НЗОК. Към заявлението липсва задължителна медицинска документация от страна на Университетската болница „Царица Йоанна - ИСУЛ". НЗОК е изискала липсващите документи", заявяват от НЗОК.
„До 30 май 2019 г., когато Специализираната комисия разглежда случая за втори път, не е постъпила изисканата медицинска документация от лечебното заведение. Комисията констатира, че все още от ИСУЛ няма предоставен протокол от лекарско-контролна комисия на лечебното заведение. Въпреки това, поради кратките нормативни срокове, Комисията предлага на управителя на НЗОК наличната медицинска документация, макар и непълна, да бъде изпратена за становище на двама външни експерти - задължително изискване на Наредба №2 от 2019 г. Писмата към консултантите са изпратени на 31. май т.г. по куриер и на електронна поща", посочват от НЗОК.
Университетската болница „Царица Йоанна - ИСУЛ" е представила последния изискуем медицински документ на 6 юни т.г., като отново не е предоставила информация за цените на двата неразрешени за употреба на територията на Р България медикамента.
„На 6 юни т.г. е проведена среща за уточняване на начина на процедиране по подадените заявления за заплащането на двата продукта между Специализираната комисия за разглеждане на заявленията в НЗОК и проф. Добрин Константинов от Университетската болница „Царица Йоанна - ИСУЛ", и доц. д-р Валерия Калева - от УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. Постигнати са договорености по всички неясни въпроси по процедурата за отпускане на лекарствените средства, като това е отразено в писмен документ.
На 13 юни т.г. са получени задължителните по процедурата становища от външни консултанти, но към момента лечебното заведение все още не е представило на НЗОК документ за цените на двата продукта. Документът е постъпил в институцията на 18 юни т.г., след като е специално изискан от НЗОК. Управителят на НЗОК още същият ден - 18 юни 2019 г., е издал заповед за одобряване на заплащането на цялата сума в размер на 23 377,40 лв., по цени, официално заявени от Университетската болница „Царица Йоанна - ИСУЛ", допълват от НЗОК.
„Междувременно от майката на болното дете са поискани около 14 000 лв. от страна на лечебното заведение за заплащане на извършеното вече лечение. Видно от посочените суми, налице е неяснота за несъвпадението в цените, поради което, към настоящия момент, НЗОК е сезирала Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ към Министерството на здравеопазването за цялостна съвместна проверка по случая.
Гореописаната процедура по никакъв начин не е възпрепятствала провеждането на лечението на детето и то е приложено в определените от лечебното заведение срокове и терапевтична схема.
Обръщаме се към родителите, които кандидатстват за лечение в НЗОК, при възникнали проблеми, неясноти и всякакви въпроси, да се обръщат към Националната здравноосигурителна каса:
Телефоните за връзка с комисиите са: 02 9659 116 и 02/ 9656 193.
Приемна за гражданите - ул. „Кричим“1, с приемно време всеки работен ден, в интервала от 09.00 часа до 12.00 часа и от 14.00 часа до 15.30 часа", посочват от НЗОК.
На сайта на институцията – www.nhif.bg, линк „Услуги за граждани“, подрубрика „Лечение в България и чужбина“ е публикувана информация за документите, които задължително се представят от заявителя при кандидатстване за лечение.
„Подрубриката „Лечение в България и чужбина“ може да се намери директно най-горе, над логото на институцията, на заглавната страница на портала.
В подрубриката може да проследите и статуса на Вашето заявление или това на Вашето дете", съобщават от НЗОК.