Поради липса на доклад за второ четене отпаднаха от дневния ред на парламент промените в Закона за държавния бюджет за 2019 г. за намаляване на партийната субсидия. Предложението направи председателстващият заседанието Емил Христов. "За" предложението му гласуваха 186 народни представители, "против" - 2 и "въздържали се" - 7, с което то бе прието. Измененията в Закона за държавния бюджет за 2019 г. бяха разгледани от Бюджетна комисия на 20 юни и трябваше да са първа точка в дневния ред на депутатите за петък.
Промените предвиждат партийната субсидия да бъде намалена от 11 лв. на 1 лв. за периода от 1 юли до 31 декември 2019 г. Между двете четения на законопроекта постъпиха редица предложения от парламентарните групи. На заседанието на ресорната комисия бе прието предложението на управляващите общините и държавата да предоставят безвъзмездно офиси на политическите партии, както и това на ДПС да отпадне ограничението физически и юридически лица да финансират политическите формации. Предложението на ДПС бе заложено в преходните и заключителни разпоредби на Закона за държавния бюджет за 2019 г., с които се изменя Законът за политическите партии. В досега действащите разпоредби дейността на политическите партии се финансира от собствени приходи и от държавна субсидия. Депутатите от Комисията отхвърлиха другото предложение на ДПС за 0 лв. партийна субсидия за действително получен глас. Отхвърлено бе на комисия предложението на БСП партиите да преведат на държавния бюджет неусвоените към 3 юни средства от държавната си субсидия. Не бе прието от ресорната комисия предложението на НФСБ даренията за политически партии за една календарна година да не надвишават 8 млн. лв. Достатъчно гласове не получи и предложението на ВМРО размерът на субсидията за парламентарна група да бъде 1,5 млн. лв, както и партиите, които имат парламентарни групи да получават допълнителни субсидии.
Отлагането на точката бе повод за противоречиви коментари от страна на политическите партии. Лидерът на БСП Корнелия Нинова обвини премиера Бойко Борисов, че е "употребил българите в своята политическа игра". "Вашето справедливо искане за намаляване на партийните субсидии беше употребено и подменено с опит да се узакони купуването на политици и цели партии от олигарси чрез частно финансиране на партиите", отбеляза тя. Народният представител от ПГ на ГЕРБ Тома Биков в декларация от името на групата й отговори, че БСП няма позиция по темата и иска да се пазари. "Ще припомня, че преди две седмици ние предложихме субсидията да стане 1 лв. Поддържаме това предложение, имахме готовност да гласуваме за него. През цялото време колегите от БСП ни обясняваха, че трябва да се премине към диалог. Днес, когато ние проявяваме склонност за диалог, вслушваме се в различните мнения и опасения, ни казват, че сме направили този дебат с пълното съзнание, че субсидията няма да падне", каза още Биков.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов, от своя страна, благодари за отлагането на точката и обърна внимание, че темата се е коментира прибързано. "Днес сме тук, утре може да ни няма. Това е въпрос дали ще има многопартийна демокрация или няма да има", каза още Симеонов. Той посочи, че очаква коалиционен съвет след завръщане на премиера Бойко Борисов. Според него е необходимо обсъждане в по-широк обхват в парламента за размера на субсидиите.
От Брюксел, където участва в заседанието на Европейския съвет, премиерът Борисов отговори, че има готовност за провеждането на коалиционен съвет, на който да бъде обсъдена темата. "Ще отстоявам това, което сме казали за 1 лв. субсидия, ако партиите в Народното събрание вземат друго решение, това е демокрацията", коментира още той.