Белград. Британското министерство на външните работи предупреди гражданите на страната на официалния си уебсайт да пътуват до Звечан, Зубин Поток, Лепосавич и северната част на Косовоска Митровица (главните градове в населяваната от сърби северна част на Косово – бел.прев.) само при крайна необходимост. В тази препоръка се посочва също, че в северната част на Косово има сблъсъци с насилие, както и инциденти, свързани с експлозии на ръчни гранати и превозни средства, а същото се отнася и за северната част на Косовска Митровица. Заради това Форин офис препоръчва на британските граждани да бъдат внимателни и да избягват публични събирания, което се отнася най-вече за района около мост „Аустерлиц“, който разделя Митровица на северна и южна част, пише белградският ежедневник „Политика“ в материал, представен без редакторска намеса.
„Протестите имат потенциал да преминат в насилие, затова трябва да внимавате, ако видите, че големи маси се събират по време на засиленото политическо напрежение в този град. Следете местните медии, консултирайте се с рецепцията на хотела за съвет и редовно проверявайте информациите на този сайт“, се казва в съобщението, публикувано от Форин офис на 25 март.
Почти по същото време в скопската казарма „Гьорче Петров“ се проведе петдневно съвместно тактическо-демонстрационно учение на специалните полицейски части на Северна Македония, Албания и Косово, наречени „Мълнията на Западните Балкани“. Медиите и социалните мрежи спекулират, че тези маневри са обучение за нападение срещу Северно Косово и завземане на всички важни икономически обекти там и най-вече металургичния комбинат „Трепча“ и язовира „Газивода“. Твърди се, че понеже косовската армия не може законно да влезе в северната част на страната без съгласието на местните власти, тя ще опита да направи това под претекста, че е полицейска част.
Бившият офицер от сръбското контраразузнаване Любан Каран заяви пред "Политика", че Прищина е осъществила вещо заблуждаващи мероприятия и сега не се знае кога става въпрос за полицията и когато става въпрос за военни части. Той смята, че събитието в казармите „Гьорче Петров“ в Скопие трябва да се разглежда като опасна комбинирана операция, а не като учение.
„Трябва да възприемаме всичко това, като сериозна заплаха, защото те подготвят нещо от вида на операция „Буря“ (операцията на хърватската армия в Сръбска крайна през 90-те – бел.прев.) в Северно Косово. Те не крият, че тези маневри са насочени срещу сръбския народ, дори с името, с което те изпращат ясно послание каква е тяхната цел. Названието на маневрите е "Мълния", което не е избран случайно, защото през последните две-три години албанското политическо ръководство е под прякото влияние на Загреб, който иска да прехвърли опита си от престъпните операции през 90-те години“, каза Каран. Той предупреждава, че сръбските служби за сигурност и политическото ръководство трябва вземат на сериозно това учение и да предотвратят възможните действия на косовската полиция овреме.
„Техните възможности да нападнат Северно Косово ще бъдат много по-усложнени, ако нашите служби за сигурност „провалят“ навреме това, което се готви. Това, което отработваха в Скопие прилича на мълниеносна акция, което е много притеснително и трябва да му се обърне сериозно внимание. Особено, ако вземете предвид доклада на британското външно министерство, защото британците знаят всичко за това, което се случва в Косово - те имат позиции в албанския връх в Прищина. Те не казват нищо просто така и ако предупреждават своите граждани, това означава подготовка за неприятна ситуация, която може да засегне сърбите в северната част на Косово“, обясни Каран.
Бившият началник на БИА (Службата за сигурност и информация (специалните служби) на Сърбия) Андрия Савич изрази мнение пред „Политика“, че петдневните маневри в Северна Македония са част от геополитическата обстановка, която се е формирала на Западните Балкани, особено след политическите промени в Северна Македония и влизането на Черна гора в НАТО. Той вярва, че ученията са само една инерция на всичко, което се случва в региона. „Това е американската външна политика, която иска да поеме контрола над този регион в контекста на опита на Запада да отблъсне Русия от този регион. Тези маневри са рутинен ход в рамките на макростратегическия план на Запада“, казва Андрия Савич.
Той предупреждава, че има латентна опасност и насочва специално вниманието към съобщението на Форин офис към британските граждани да не ходят в Северно Косово. Бившият началник на БИА също така смята, че това е индикатор за възможността за някои нежелани събития в северната част на Косово.
„Политическото разпадане на отношенията между Белград и Прищина е най-малко зависимо от косовските албанци, защото те са инструмент на американската воля. Важно е нашата държавна политика да вземе предвид всички тези възможности. Те не трябва да се отпускат и секторът за сигурност трябва да бъде подготвен за всички нежелани обстоятелства“, заключва Андрия Савич, професор във Факултета по дипломация и сигурност.
Превод и редакция: Иван Христов


Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"