"Белгород" е пусната на вода 23 април от корабостроителницата "Севмаш". Според някои съобщения руският президент Владимир Путин лично е ръководил процедурата за стартиране чрез сателит.
Официалното име на подводницата е "Прокет-09852", а първоначалният й замисъл е да пренася крилати ракети клас "Оскар II". Той обаче не е реализиран поради липса на средства. В крайна сметка обаче Москва реши да финализира работата по нея.
Корпусът на "Белгород" е с дължина до 184 метра, а денивелацията е увеличена до 30 хиляди тона, което е с 50% повече от това на американските подводни крайцери "Охайо". Така се ражда уникалната по рода си "Белгород", която е малко вероятно да има аналог.
"Белгород" не е нито ударна подводница, нито подводен ракетен крайцер. Тя има специална цел да се превърне в плаваща база за други подводници. В състояние е да носи товар в горната част на корпуса и под щурвала, а мини-подводниците от клас "Лошарик" може да бъдат прикрепяни към долната част на корпуса.
Според Г.A. Сатън, специалист по подводни бойни действия, екипажът на "Белгород" ще бъде нает от руския флот, но подводницата ще бъде ръководена от Главна дирекция на дълбоководните изследвания на Министерството на отбраната на Русия. Сатън, който е наблюдавал създаването на "Белгород" от дистанция, поясни пред редакцията: „Първоначално Белгород бе замислен като подводен крайцер клас „Оскар II “, но работата беше преустановена, когато програмата за подводници бе ограничена заради състоянието на руската икономика. Няколко години по-късно работата продължи, но вече бе променена. Това означава, че подводницата вече е по-стара от много от членовете на екипажа й".
"Най-вероятно модификациите й са доста амбициозни; най-новите технологии бяха приложени в процеса, но по същество "Белгород" представлява по-старо поколение подводници, така че най-вероятно няма да има степента на изтънченост, която новите поколения подобен тип плавателни съдове имат".
Наблюденията на Сътън се оказват верни, но той предупреждава, че в някои отношения "Белгород" няма грешка. "Като цяло Русия е по-успешна от САЩ в защитата на най-новите подводници от нежелано изтичане на информация", обясни Сътън. "Само тази седмица в медиите изтекоха документи, подготвени за президента Доналд Тръмп, които съдържат подробности за все още проектираните подводни крайцери от клас „Колумбия“. Що се отнася до руските подводници, ние все още трябва да гадаем".
"Експертите в отбраната могат да съберат данни, получени от няколко източника, и използвайки традиционни методи за анализ, да съставят предположения за това какво представлява "Белгород".
Според Сътън целта на "Белгород" е да стане част от руската подводна система за проследяване на сонарите "Хармония". Тази подводна система може да помогне на руските сили да издават предупреждения за преминаването на вражеските подводници през ключови области. Най-важното тук е скритото им разгръщане - всъщност "Белгород" е създаден с точно такава цел. Друга задача е да се провеждат специални операции с мини-подводницата "Лошарик". С дължина от 70 метра тази ядрена подводница може да се потапя на дълбочина от 1000 метра. "Белгород" също така може да носи дълбоководно автономно устройство "Клавесин 2P-PM", да го транспортира до зоната на операциите и след това да използва сонара си, за да картографира характеристиките на океанското дъно и да търси различни обекти.
Въпреки че "Белгород" е създаден за провеждане на подводни проучвания, най-зловещата му мисия ще бъде да пусне ядреното торпедо "Посейдон", което е с дължина 20 метра и диаметър от два метра.
Превод и редакция: Тереза Герова