През 1960 г. двама американски лекари-мисионери влязоха дълбоко в суровата пустиня на Арабския полуостров, за да създадат болница в блокажа от кирпичени тухли и покрив с палмово дърво. За бедуините, които живеели там и практикували ислям, това би било първият им досег със съвременната медицина и техният първи контакт с християнството. През следващите няколко десетилетия, с насърчението и подкрепата на местните племенни лидери, медицинският екип на съпруга и съпругата ще разшириха болницата, която спаси много животи и затвърди трайно наследство на уважение и възхищение между християни и мюсюлмани в това, което по-късно ще стане Обединените арабски емирства.
Тази седмица това наследство ще бъде почетено, когато Папа Франциск пристигне на Арабския полуостров - първото такова посещение за понтифика. Той ще отслужи меса в Абу Даби пред 120 000 от повече от 1 милион католици, които живеят в ОАЕ, и ще посети местната католическа катедрала, открита през 1965 г. на земя, дарена от правителството.
Посещението на Папата ще изпрати силен сигнал в региона и света: Хората с различни религии могат да живеят, работят и да се молят заедно. Почитането, уважението и състраданието са основни общи ценности. Молитвата е обединяваща.
В Близкия изток сме изправени пред заплахата от екстремизъм. Радикалните тълкувания на Исляма се споделят от малка част от тези, които практикуват вярата. Но често кресливите гласове викат най-силно - независимо дали е по телевизията, в интернет или в джамия. Те изкривяват и скриват факта, че ислямът е религия на мира.
Тези екстремни гласове се стремят да подтикнат луди последователи да изпълняват техните поръчения. Християнските коптски църкви са нападани в Египет. Язидската родина е разрушена в Ирак. И именно мюсюлманите - сунити и шиити - плащат най-високата цена на този фундаментализъм.
Посещението на Папата тази седмица ще подчертае един подход близо до центъра на мюсюлманския свят. Днес ОАЕ е дом на 200 различни националности, повече от 40 църкви и около 700 християнски свещеници. Сикхски и будистки храмове посрещат многонационални конгрегации. Миналата година индийският министър-председател Нарендра Моди направи първа копка за нов хиндуистки храм. Евангелските християнски служения изобилстват в страната. Еврейската общност е жизнена и нараства.
Освен осигуряването на открита среда за религиозни практики у дома, ОАЕ също така се застъпва за свободата на поклонение и междурелигиозния обмен в световен мащаб.
По време на посещението си Папа Франциск ще участва в междурелигиозен форум с Мюсюлманския съвет на старейшините и други религиозни лидери. Той ще се срещне и с шейх Ахмед ел-Тейб, великият имам на Каирския ал-Азхар, най-голямата религиозна институция на сунитския ислям.
Тези идеи и принципи на взаимно уважение и истинска толерантност трябва да бъдат универсални. Вярата и религията са инструменти на доброто за благородни цели - не желание за смърт и разрушение. Гласовете на умереността и взаимното разбиране трябва да бъдат издигнати над тези на разделението и омразато.
Като родно място на трите авраамически религии, днес Близкият изток се е превърнал в котел на конфликта между и вътре в тях. Религията днес е коварна разломна линия, която разделя региона. Но истинската вяра на мюсюлманите, християните и евреите никога не е била омраза или фанатизъм. Няма сблъсък на цивилизации или идеи , а само прилив на невежество и дефицит на смелост и морално лидерство.
Превод и редакция: Юлиян Марков