„Когато мисля за миналата година, в която се случиха много исторически събития, всичко се свежда до смелото лидерство. Гражданите на Македония очевидно искат присъединяване към НАТО и ЕС. Премиерите (на Македония Зоран) Заев и (на Гърция Алексис) Ципрас и техните външни министри работиха по изключително трудни въпроси, за да постигнат споразумението от Преспа, което ще премахне пречките за присъединяване. Те показаха голяма смелост, търпение, решителност и ангажираност за разрешаване на дългогодишния спор. Видяхме и смело лидерство в парламента, когато депутатите гласуваха за започване на процеса на конституционни промени, отклонявайки се от партийните интереси, търсейки по-светло бъдеще за Македония и нейните граждани. И накрая, демократично избраните лидери в Македония трябва да взимат трудни стратегически решения, които Преспанският договор изисква и да определят най-добрия курс за страната. САЩ подкрепят Македония и това, което гражданите и лидерите на Македония ще решат, е най-добрият интерес за страната. Ние знаем, че компромисите в Преспанската сделка не са лесни, но това наистина е историческа възможност за Македония и региона, възможност, която ще доведе до по-сигурно, по-безопасно и по-благополучно бъдеще“, заяви Бейли.
Дипломатическият представител подчертава, че САЩ подкрепя интеграцията на Македония в НАТО, но подчертава, че това е суверенен избор на страната. Той посочва, че конкуренцията и конфликтите между великите сили са се върнали на главната сцена, с лоши актьори, които искат да нарушат и дестабилизират демократичната система.
„За да ги победим, се нуждаем от силни държави, със солидни демократични основи, свободни медии и оживени и отворени пазари. Искрено вярваме, че Македония, напълно интегрирана в НАТО и ЕС, ще бъде силен съюзник в нашия общ просперитет и нашата обща сигурност“, каза американският посланик.
Запитан дали има план Б, ако на гласуването в парламента, споразумението с Гърция не бъде ратифицирано – той отговори отрицателно. Що се отнася до Закона за амнистия, Бейли смята, че това е важно политическо решение, прието чрез прозрачен и демократичен процес.
„Смятаме, че е важно тези, които организираха атаките на 27 април, да бъдат държани отговорни за своите действия. По време на този процес съдебната власт трябва да остане независима от политическото влияние и свободно да взема решения по тези дела въз основа на факти и закони. Както неотдавна заяви държавният прокурор Йовевски, това, което правят съдиите и прокурорите, е да прилагат закона“, заключи Джес Бейли в интервю за VOA.
Превод и редакция: Иван Христов