София. Правителството, работодателските и синдикалните организации не подкрепиха предложението на БСП за намаляване на ДДС на брашното и лекарствата по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Предложените промени в Закона за данъка върху добавената стойност бяха представени от един от вносителите – народният представител от БСП Георги Гьоков. Той посочи, че от левицата настояват за намаляване на ДДС на брашното и изделията от брашно, мляко, яйца и сирене от 20% на 5% и на лекарствата - на 9% „Това, което предлагаме ще даде „глътка въздух“ на хората, които плащат прекалено големи цени за неща от първа необходимост като хранителни продукти и лекарства. Чрез законопроекта даваме възможност да им се намали малко цената“, подчерта Гьоков. Той посочи, че няма логика в тeзата, че печалбата ще остане в търговците, а няма да има намаление за крайния потребител. По думите му очакванията на БСП са, че с приемането на промените първоначално цената на хляба няма да бъде намалена, но това ще се случи постепенно. „В условията на пазарна икономика всички, които могат да свият производствената стойност на изделието, което предлагат, ще му намалят цената, за да бъдат конкурентноспособни на пазара. Така че няма как да не падне цената – ако не първоначално, то в близко бъдеще“, обясни Гьоков и посочи, че това е една от идеите на законопроекта.
От своя страна, министърът на финансите Владислав Горанов бе категоричен, че с намаляването на ДДС хлябът няма да поевтинее. „Сегашната данъчна система е достигнала един баланс на съотношение, който хората възприемат, и се е получило относително добре“, заяви Горанов. „Идете в Гърция и вижте какво стана там след намаляване на ДДС – нищо не стана, цените се запазиха“, заяви финансовият министър. Той заяви, че е готов да води дебат с всеки представител на бизнеса или партиите за преструктурирането на данъчната система. „Но ако намалим с 1 лв. цената на хляб, който струва 10 лв., ние ще направим услуга на по-богатите хора, отколкото на тези, които си купуват хляб за 1 лв. и цената му ще им се намали с няколко стотинки. По-добре е да насочим усилия към действително нуждаещите се. През данъци никой не си е оправил икономиката“, заяви Горанов.
Синдикатите и работодателите, с изключение на КТ „Подкрепа“, също отхвърлиха предложението на БСП с мотивите, че ако то се приеме, няма да се намали крайната цена, а ще се увеличат единствено приходите на търговците. Според тях подобни промени трябва да се обсъждат по-дълго време.
Цветилена СИМЕОНОВА