София. Правителството ще отпусне 7,5 млн. лв. за довършването на новия учебен корпус на УНСС. Средствата ще бъдат гласувани по време на заседанието в Министерски съвет следващия вторник – 30 април. Договорът за проекта е подписан през 2016 г. за стойност над 11 млн. лв., като 4,5 млн. лв. от тях са европейско финансиране по ОП „Региони в растеж“, а остатъкът осигурява държавата. Ангажиментът на държавата е за съфинансиране от Министерството на финансите чрез Министерството на образованието и науката – по 2.5 млн. лв. за всяка от трите години: 2017, 2018 и 2019 г.
Преди дни от УНСС отбелязаха, че поради обещаното, но неполучено финансиране от страна на държавата, изпълнението на проекта е спряно през 2018 г. От Министерството на финансите обявиха, че няма да подкрепят искането на УНСС за допълнителни средства, докато не бъде усвоена отпуснатата по ОПРР сума. Заради този казус министър-председателят Бойко Борисов проведе среща с ректора на УНСС проф. Стати Статев, в която участваха и министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев и регионалният министър Петя Аврамова.
Пред министър-председателя проф. Стати Статев обясни, че новият корпус ще обслужва 2000 студенти и призова за помощ от държавата, за да се изплатят на изпълнителя дължимите средства и така да бъде удължен срокът на договора, по който университетът ще усвои 4,5 млн. лв. безвъзмездна европейска финансова помощ. „Новият корпус на университета е национален обект, който е необходима придобивка за студентите“, заяви проф. Статев.
От своя страна, премиерът Бойко Борисов заяви, че не може строежът на новия корпус на УНСС да стои като „паметник на културата“, защото студентите трябва да учат. „Това, което правим за УНСС, не трябва да е правило, но в момента сме поставени пред свършен факт. Именно затова сме тук – за да вземем едно колективно решение, което да е в името на образованието и на студентите“, коментира Борисов. Попитан кой е сбъркал, за да се стигне до тази ситуация, той заяви, че има други органи, които трябва да направят тази констатация. „Рамката, в която аз искам само да се вместя, е да дам ход да продължи изграждането на този университет. Правя това с ясното съзнание за всички атаки, които ще има. Но имам и ясното съзнание, че тук ще учат 2000 студенти. И мога да го понеса това, отколкото да го замразим като проект“, посочи министър-председателят.
Министърът на финансите Владислав Горанов подчерта, че всички съмнения около строителството на корпуса трябва да бъдат изяснени, тъй като икономическият университет не може да допуска икономически грешки. Той посочи, че се е наложило допълнително възлагане на фирмата-изпълнител след първоначалния търг, тъй като част от инфраструктурата при проектирането не е била добре разчетена. Заради това ще бъде наложена финансова корекция в размер на 10%, което е около 450 000 лв. от общата стойност на договора. На въпрос за чия сметка ще са корекциите при изграждането на новия корпус, Горанов отговори, че за европейските средства има изградена система за управление и когато се констатира нередност, европейският бюджет е предпазен, но това не важи за българския. Финансовият министър посочи още, че има подозрения, че отпуснатите от държавата 7,5 млн. лв. няма да са достатъчни.
Регионалният министър Петя Аврамова коментира, че по случая с корпуса управляващият орган си върши коректно и отговорно работата. „Всички нарушения се следят стриктно и се налагат финансови корекции там, където има нарушения“, коментира тя. А зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройство Деница Николова заяви, че до момента договорът се изпълнява, съгласно условията, по които е сключен.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев посочи, че заради завишения интерес към икономиката през последните години, за 2016 г. държавата е намалила с 60% приема по специалността в сравнение с 2015 г., като най-малко е намалението за УНСС - с над 20%. Вълчев обясни, че за 6-7 висши училища приемът дори е нулиран.
Очаква се новият учебен корпус на УНСС да бъде готов до година-година и половина и да бъде официално открит на 100-годишнината на университета.
Цветилена СИМЕОНОВА