Каракас. Обявилият се за временен президент на Венецуела Хуан Гуайдо е провел тайна среща с представители на армията и силите за сигурност, за да се опита да получи подкрепа за отстраняването от власт на държавния глава Николас Мадуро, съобщава германският национален ежедневник Die Welt, като подчертава, че опозиционерът засилва усилията си да спечели военните на своя страна.
От решаващо значение за промяна на правителството в Каракас е армията да оттегли подкрепата си за Мадуро. Съответното Гуайдо изложи в авторска статия за вестник The New York Times, цитиран от изданието.
Към настоящия момент обаче военните остават зад гърба на държавния глава – или поне генералите. Твърди се, че сред обикновените войници настроенията са различни.
„Предложихме амнистия за всички, които нямат вина в престъпления срещу човечеството", написа Гуайдо, като същевременно призова за провеждането на нови избори в страната. 35-годишният председател на парламента в Каракас положи клетва на 23 януари като преходен президент. Контролираният от опозицията, но разединен орган преди това одобри закон за амнистията, който гарантира безнаказаност за военните, ако участват във възстановяването на демократичния ред във Венецуела.
Противникът на Мадуро ще представи в рамките на деня плановете си за излизане на страната от икономическата криза. Европейският парламент може да го признае за първа преходна институция в страната, подчертават от редакцията.
***

Брюксел/Каракас. В борбата за власт във Венецуела Хуан Гуайдо може да получи официалното признаване на Европейския парламент. Съответната резолюция на основните политически групи бе обсъдена в сряда, съобщава електронното издание на швейцарския вестник Die Neue Zuercher Zeitung.
В текста, достъпен за медиите, Гуайдо е признат за законен временен президент на латиноамериканската страна. Правомощията му ще се разпростират до момента, в който бъдат проведени нови „свободни, прозрачни и надеждни президентски избори".
Гласуването на резолюцията е насрочено за четвъртък, 31 януари. Така ЕП ще бъде първата институция на Общността, която ще признае самопровъзгласилия се Гуайдо за преходен президент на Венецуела.
Редица европейски страни дадоха на венецуелския лидер Николас Мадуро ултиматум до неделя, за да организира нови избори. В противен случай те ще признаят опонента му за временен държавен глава, както вече направиха САЩ. Мадуро обаче отхвърли ултиматума.
На фона борбата за власт в Каракас между левия националистически настроен държавен глава и опозиционния председател на парламента хиляди хора отново излязоха по улиците във Венецуела в сряда. Наред с другите неща, те призоваха въоръжените сили да оттеглят подкрепата си за Мадуро и да застанат зад Гуайдо.
***

Скопие. Искането на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ за разпускане на парламента и насрочване на предсрочни парламентарни избори ще бъде включено в дневния ред, само ако партиите се договорят за формиране на служебно правителство. Това заяви председателят на Събранието Талат Джафери на редовен брифинг с журналисти, предава скопската телевизия „Канал 5“.
Джафери потвърди, че ще насрочи редовните президентски избори на 8 февруари. Гласуването ще се проведе на 21 април и на 5 май.
Ако след втория тур избирателната активност не достигне до 40%, Джафери ще поеме поста на президент, а новите избори ще бъдат обявени в рамките на шест месеца. Като член на висшето ръководство на „Демократичен съюз за интеграция“, Джафери потвърди, че всички възможности за издигането на съвместна кандидатура за президент са отворени. Споразумение е възможно както със СДСМ, така и с други албански партии.
***

Москва. Говорителят на Министерството на външните работи в Москва Мария Захарова поясни, че към настояващия момент властите не обсъждат евакуация на руски дипломати и граждани от Венецуела, предава TACC.
„Няма обсъждане за евакуация на руски дипломати, членове на техните семейства или на гражданите на длъжност в задгранични учреждения или компания. Мога да потвърдя това“, заяви Захарова.
По-рано в медии се появиха публикации с намек за това, че Русия подготвя евакуация на гражданите си от Венецуела във връзка с продължаващата в страната политическа криза.
***

Прищина. Държавният глава на Косово Хашим Тачи, председателят на парламента Кадри Весели и премиерът Рамуш Харадинай са в посолството на САЩ в Прищина за среща с посланик Филип Коснет, предава македонската електронна медия A1 On.
Очаква се в рамките й да бъде обсъдено американското искане за отмяна на 100-процентовите мита за вноса от Сърбия и Босна и Херцеговина в страната, което предизвика криза в управляващата в Прищина коалиция.
Харадинай е категорично против искането на Вашингтон с мотива, че Сърбия не е изпълнила нито едно от условията за отмяна на митата и настоява, че те трябва да останат в сила, докато Белград не признае независимостта на Косово.
Председателят на парламента на свой ред предложи митата да бъдат отменени временно за срок от 120 дни, при определени условия, изпълнени от Белград, с цел преди всичко да не се навреди на стратегическото партньорство между Косово и САЩ.
За премахването на митата силно се застъпва и президентът Хашим Тачи, който смята, че е необходимо да се деблокират преговорите между Прищина и Белград, прекратени през ноември заради мярката на правителството на Харадинай.
Същата тема бе осъдена във вечерните часове на сряда между лидерите на управляващата коалиция в Прищина, но тричасовото заседание не доведе до конкретно споразумение по искането на САЩ.
***

Сараево/Белград. Държавният глава на западната ни съседка Александър Вучич ще приеме за среща в Белград председателя на Тристранното председателство на Босна и Херцеговина Милорад Додик, съобщава електронното издание на сараевския ежедневник Dnevno.
От редакцията подчертават, че посещението на Додик в Сърбия е четвърто поред от 20 ноември миналата година насам, когато встъпи в новата си длъжност. Според изданието в Белград Додик ще обсъжда със сръбските лидери „вътрешните работи на Босна и Херцеговина – както всеки път“.
Срещата се провежда само ден след двудневното посещение в Брюксел на тримата членове на Председателството на Босна и Херцеговина, но също и след заседанието на Съвета за прилагане на мира (СПМ) в Сараево.
След среща в Брюксел Додик заяви, че Европейският съюз не поставя условие на Босна и Херцеговина да се присъедини към НАТО за членство в Общността. В изявленията след срещата бе направено заключението, че членовете на Председателството на Босна и Херцеговина са намерили общ език по теми, свързани с ЕС, и че оптимистът се завръща. Говорено и за други теми от региона като въпроса за Косово, в който Босна и Херцеговина ще следва позицията на Сърбия, обяви Додик.
От друга страна, всички държави-членки на СПМ, с изключение на Русия, осъдиха реториката на Додик за обявяването на отцепването на Република Сръбска.
„Управителният съвет на СПМ категорично осъди неотдавнашната реторика и действия, които поставят под въпрос суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина или изисква териториална реорганизация на страната, създавайки напрежение по основните аспекти на Дейтънското мирно споразумение", заяви след заседанието, свикано от руския посланик в Сараево по повод обявяването на инициативата за преразглеждане на името на страната. СПМ я осъди.
***

Прищина. Управляващите в Косово публикуваха съобщение за пресата след спешна среща на председателите на партиите от коалицията, с което потвърдиха, че правителството е „стабилно и функционално“ и обещаха да продължат работата по изпълнението на своята програма, съобщава електронното издание на прищинския ежедневник Gazeta Express.
Лидерите на управляващата коалиция Рамуш Харадинай („Алианс за бъдещето на Косово“), Кадри Весели (Демократическа партия на Косово), Фатмир Лимай („Нисма“) и Беджет Пацоли („Алианс за ново Косово”) се събраха на извънредна среща за обсъждане на проблема със 100-процентовите мита за внос в страната на стоки от Сърбия и Босна и Херцеговина.
След двучасовата среща, която се проведе зад затворени врати, правителството публикува съобщение за пресата, в което се потвърждава, че са обсъдили последните събития в страната, функционирането на институциите, одобряването на бюджета за 2019 г., платформата за диалог със Сърбия и данъчния въпрос. „Партньорите в коалицията се съгласиха да засилят действията, насочени към хармонизиране на вземането на решения по горепосочените теми”, се казва в прессъобщението.
Според текста лидерите на партиите от коалицията са обсъдили платформата за диалог със Сърбия, която се очаква да бъде представена пред парламента за одобрение. „Платформата ще отразява единната позиция на институциите на страната за постигане на всеобхватно и правно обвързващо споразумение за взаимно признаване и членство на Косово в ООН", се казва още в прессъобщението. Според изявлението за пресата коалиционните партньори обещават да засилят работата си и да координират своите решения със стратегическите партньори на Косово - САЩ и ЕС. „Коалицията е функционална и стабилна. Оставаме ангажирани с постигането на нашите цели, както е предвидено в програмата на правителството”, се уверява в текста.
***