Мей постоянно твърди, че нов референдум ще доведе до разклащане на доверието в демокрацията сред близо 17 милиона и половина британци, които през 2016-та гласуваха за напускане на ЕС. Нейният говорител обяви, че Великобритания не е поставяла все още въпроса за отлагане на процедурата по напускане на Съюза.
Докато Обединеното кралство се тресе от най-голямата икономическа и политическа промяна от края на Втората световна война, останалите държави, членки на Евросъюза, предлагат да се водят разговори.
Германският външен министър Хайко Маас заяви в четвъртък: “Ще направим всичко, което можем, тъй че Великобритания да напусне Съюза с или без споразумение“.
Главният преговарящ от страна на Брюксел, Мишел Барние, твърди, че блокът е отворен към възможността за „по-амбициозна“ сделка от предложената от Мей, която не може да бъде променена при условията, които тя постави. Но никой не може да стори нищо, докато Лондон не реши какво точно иска. Засега политиците му не са постигнали споразумение как и дори дали да се напуска блока.
В понеделник Мей ще предложи следващи стъпки.В следващата седмица, от парламентаристите се очаква да предложат алтернативи. На 29 януари трябва да обсъдят плановете, а гласуването ще определи коя идея може да получи най-голяма подкрепа. След това Мей ще се срещне с лидерите на ЕС, за да потърси пътища за промяна на нейния проект за Брекзит. Британският парламент трябва отново да гласува всяко ново споразумение.
Кога ще се случи това, съвсем не е ясно!?
Превод и редакция: Ивелина Ватова